25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 - 20:15

Μεγάλο διπλό στους «Ζωσιμάδες» ο Παναιτωλικός

Με δύο γκολ του Μάζουρεκ οι Αγρινιώτες νίκησαν δίκαια τον κακό ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0

Πήρε σπουδαία νίκη σε έδρα που δεν κέρδιζε ποτέ... Ο λόγος για τον Παναιτωλικό, που επιβλήθηκε το Σάββατο (20/10) με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» και με 11 βαθμούς ανέβηκε στην 6η θέση της Σούπερ Λίγκας.

Στον αγώνα για την 7η «στροφή» του πρωταθλήματος η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ήταν εξαιρετική ανασταλτικά και αποτελεσματική στην επίθεση, με τον Μάζουρεκ να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα και να υπογράφει το πρώτο τρίποντο στην ιστορία των Αγρινιωτών μέσα στα Ιωάννινα σε ό,τι αφορά τη μεγάλη κατηγορία (τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες μετρούσαν έως τώρα).

Δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του ΜVP o Αργεντινός άσος, ενώ πολλή δουλειά έκαναν στα μετόπισθεν ο Άργκους και ο Μαλής.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη ήταν απογοητευτικοί, βγάζοντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και με τον Κυριακίδη να έχει περάσει ένα από τα πιο άνετα 90λεπτα στην καριέρα του.

Μόνο ο Νικολιάς ήταν σχετικά δραστήριος, αλλά προφανώς δεν αρκούσε κι έτσι ο «Άγιαξ της Ηπείρου» με 6 βαθμούς βρίσκεται στη 10η θέση, μαζί με την ΑΕΛ.

Αν και βραχύσωμος το έβαλε με κεφαλιά ο Μάζουρεκ...

Σχετικά καλό ρυθμό είχε το α' ημίχρονο, με τα «καναρίνια» να ξεκινούν πιο δυνατά το παιχνίδι και με τον Μοράρ να σπαταλά μεγάλη ευκαιρία στο 11', καθώς τον νίκησε στο τετ α τετ ο Βελλίδης.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση, αλλά δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Κυριακίδη, σε ένα ματς που όδευε προς το 0-0.

Ωστόσο, ο Μάζουρεκ στο 43' δεν συγχώρησε την αμυντική αδράνεια των παικτών του Πετράκη και, αν και βραχύσωμος, αξιοποίησε με κεφαλιά την ωραία σέντρα του Ρότσα, για να πάνε οι Αγρινιώτες στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-1.

Δεν έκανε ευκαιρία ο ΠΑΣ, ο Μάζουρεκ σκόραρε ξανά...

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο ΠΑΣ είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να παράξει ευκαιρίες, με τον Παναιτωλικό να είναι πολύ συμπαγής ανασταλτικά.

Ο Πετράκης έκανε γρήγορα τις αλλαγές του, ωστόσο δεν πήρε ιδιαίτερα πράγματα από τους Αποστολόπουλο, Βιντάλ και Αθανασιάδη, σε ένα ματς που είχε πολλές διακοπές και αυτό φυσικά ευνοούσε τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάζουρεκ ήταν εκεί που έπρεπε μετά την ασίστ του Μανά, σφραγίζοντας το μεγάλο διπλό του Παναιτωλικού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Καραγκιζόπουλο του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Νικολακάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου.

Κίτρινες: 67' Αποστολόπουλος, 80' Αθανασιάδης, 87' Λίλα, 90'+5 Γιάκος - 75' Ρότσα, 81' Μαλής, 89' Χαντάκιας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας (46' Αποστολόπουλος), Νικολιάς, Λίλα, Γιάκος, Κούζικ (60' Βιντάλ), Κακούμπα, Κριζμάν, Ξύδας (68' Αθανασιάδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Άργκους (72' λ. τρ. Χαντάκιας), Μαλής, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Λουσέρο, Γουίλιαν (68' Μανά), Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ (79' Καμαρά).