20/04/2024
Εθνικές ομάδες | Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018 - 01:54

Tα δίνει όλα για τη φανέλα ο Ζέκα...

Ο 30χρονος χαφ είπε ότι στηρίζει ο ένας τον άλλο στην Εθνική * Τι δήλωσαν Παπασταθόπουλος, Τσιμίκας και Μπακασέτας μετά τη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία

Εκ των κορυφαίων της Εθνικής ήταν ο Κάρλος Ζέκα στη νίκη επί της Ουγγαρίας και στις δηλώσεις του μετά το ματς ο 30χρονος μέσος τόνισε ότι τα δίνει όλα όταν φοράει τη φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος, έστω κι αν είναι Πορτογάλος.

«Όταν παίζω τα δίνω όλα για τη φανέλα που φοράω. Και σήμερα έκανα το ίδιο. Σκέφτομαι μόνο να βοηθήσω την ομάδα και τους συμπαίκτες μου να νικήσουμε. Παίζουμε ποδόσφαιρο και λάθη κάνουμε συνέχεια. Κάναμε εύκολα λάθη σήμερα, αλλά σήμερα ήμασταν ομάδα και στηρίζαμε ο ένας τον άλλον. Μόνο έτσι θα πάμε μπροστά και το είδε και ο κόσμος αυτό», είπε ο χαφ της Κοπεγχάγης.

Και πρόσθεσε: «Ο Τζιόλης βοήθησε την ομάδα όπως και ο Κουρμπέλης. Όμως εγώ πιστεύω ότι άργησα πολύ να καταλάβω το πώς παίζουμε. Όμως ευτυχώς το κατάλαβα και βοήθησα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο.

Εμείς θέλουμε πολύ να πάμε στο Euro. Κι αυτό φαίνεται. Το θέλουμε και το βγάζουμε. Ο Σωκράτης, ο Μανωλάς. Όλοι μας».

Από την πλευρά του, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δήλωσε: «Σήμερα καταφέραμε να κερδίσουμε, αλλά δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τον τρόπο. Δεν παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, το γνωρίζουμε αυτό. Αύριο θα αναλύσουμε τι δεν κάναμε καλά και ήταν αρκετά αυτά που δεν κάναμε καλά. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς και τίποτα άλλο.

Δεν είναι εύκολο για την Εθνική να αποδώσει όπως πρέπει με τόσα πολλά νέα παιδιά. Δεν γίνεται αυτά τα παιδιά με 2-3 συμμετοχές να σηκώσουν το βάρος της ομάδας, χρειάζονται τον χρόνο τους. Όμως από την άλλη δεν είναι και δικαιολογία να παίζουμε έτσι, με τόσα λάθη, χωρίς σωστή ανάπτυξη. Τώρα θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε για τα επόμενα ματς, αφού είμαστε προβληματισμένοι με την εικόνα που είχαμε.

Στη Φινλανδία θα πρέπει να είμαστε πολύ καλύτεροι. Είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι και ενδεχομένως δεν θα πάμε εκεί για να πιέσουμε από το πρώτο λεπτό όπως έπρεπε να κάνουμε σήμερα, αλλά θα πρέπει να είμαστε σαφώς καλύτεροι για να διεκδικήσουμε κάτι. Πρέπει να πάρουμε την πρώτη θέση του ομίλου και τίποτα άλλο. Σίγουρα δεν πρέπει να χάσουμε στη Φινλανδία και μετά να πάρουμε τα δύο τελευταία παιχνίδια στην έδρα μας».

Με τη σειρά του, ο Κώστας Τσιμίκας ανέφερε: «Αν και δεν παίξαμε τόσο καλό ποδόσφαιρο, είχαμε πει ότι θέλαμε το αποτέλεσμα. Είμαι πολύ χαρούμενος για το ντεμπούτο μου στην Εθνική Ανδρών και την ασίστ. Μπορεί να μην παίζουμε καλά σε όλα τα ματς, αλλά το θέμα είναι να νικάμε. Έβγαλα τη σέντρα και δεν είδα την μπάλα να μπαίνει στο πλεκτό αλλά ήμουν σίγουρος. Εφόσον πετύχαμε ένα γκολ, μετά κρατήσαμε το σκορ και είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, συνεχίζουμε έτσι.

Σίγουρα υπάρχει απόσταση από την Εθνική Ελπίδων μέχρι την Ανδρών γιατί εδώ έχεις να κάνεις με άντρες, παίκτες μεγάλης κλάσης που παίζουν σε μεγάλα πρωταθλήματα. Εμείς πρέπει να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Τα παιχνίδια στον Ολυμπιακό με βοηθούν να έχω καλύτερα τρεξίματα, αυτοπεποίθηση. Θα αφήνω τη ζωή μου στο γήπεδο. Όλα τα παιδιά ήταν φιλικοί μαζί μου, τους περισσότερους τους ήξερα, άλλους τους γνώρισα εδώ.

Δεν μένουμε εκεί, συνεχίζουμε για το ματς με τη Φινλανδία και θα δώσω ό,τι μπορώ για να δώσω και άλλες ασίστ ή να βάλω γκολ και να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ναι σίγουρα μπορούμε να κερδίσουμε, έχουμε καλή ομάδα με καλό σύνολο, πάμε εκεί μόνο για τη νίκη. Πάμε να πάρουμε το αποτέλεσμα.

Να είναι δίπλα μας ο κόσμος, να ακολουθούν την εθνική ομάδα και τους έχουμε ανάγκη σε κάθε ματς».

Τέλος, ο Τάσος Μπακασέτας δήλωσε: «Μπήκαμε δυνατά θα μπορούσαμε να πετύχουμε νωρίς γκολ, μετά υποχωρήσαμε λίγο. Στο ημίχρονο ανασυνταχθήκαμε, μιλήσαμε με τα παιδιά και στο δεύτερο ημίχρονο πετύχαμε το γκολ που μας έδωσε τη νίκη. Αυτό είναι που μετράει. Το σημαντικότερο.

Πλέον έχουμε και το ματς στην Φινλανδία. Είναι νωρίς να λέμε για τελικό αλλά πρέπει να παρουσιαστούμε δυνατοί, να τρέχουμε όλοι για όλους και να προσπαθήσουμε για τη νίκη».