24/04/2024
Εθνικές ομάδες | Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2018 - 23:42

Μας… ξελάσπωσε ο «Μητρο-γκόλ»!

Σε κακή βραδιά η Εθνική και ο Σκίμπε, ωστόσο, ο άσος της Μαρσέιγ απέδειξε πως είναι σέντερ φορ… Killer στη μοναδική ευκαιρία που είχε και μας χάρισε τη νίκη με 1-0 επί των Ούγγρων * Δεύτερη πλέον η Ελλάδα και πάει σε ντέρμπι κορυφής με Φινλανδία

Δεν άρεσε σε καμία περίπτωση, αλλά τουλάχιστον νίκησε... Η Εθνική επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας το βράδυ της Παρασκευής (12/10) στο ΟΑΚΑ και διατήρησε τις ελπίδες για την κατάληψη της πρωτιάς στον όμιλό της στο Νations League.

Ενώπιον περίπου 8.000 φιλάθλων το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατά ουσιαστικά μόνο το τρίποντο, αφού πέραν τούτου η εικόνα του ήταν κακή και σίγουρα με την απόδοσή του προβλημάτισε έντονα.

Για τη «γαλανόλευκη» ακολουθεί το δευτεριάτικο (15/10) εκτός έδρας ματς με την πρωτοπόρο του 2ου γκρουπ της League 3 Φινλανδία (9 βαθμοί οι Σκανδιναβοί, 6 η Ελλάδα), αλλά είναι προφανές ότι οι διεθνείς θα πρέπει να παρουσιαστούν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο σε αυτό το ντέρμπι κορυφής, προκειμένου να πάρουν το διπλό.

Τη λύση στην ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε την έδωσε ο Μήτρογλου στο 65', που τη μία ευκαιρία που είχε την έκανε γκολ, αποδεικνύοντας ότι είναι φορ... killer και ενώ δεν τροφοδοτήθηκε σωστά σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του ματς.

Από εκεί και πέρα, ο Φορτούνης ήταν θετικός στο δημιουργικό κομμάτι, ο Ζέκα όργωσε το γήπεδο όντας πανταχού παρών, ενώ καλές εντυπώσεις άφησε ο Τσιμίκας στο ντεμπούτο του.

Σε ό,τι αφορά τον Γερμανό ομοσπονδιακό τεχνικό, προφανώς και δεν είχε κανένα νόημα να περάσει τον βαρύ και ασήκωτο Τζιόλη με την έναρξη του β' ημιχρόνου αντί του Κουρμπέλη.

Επίσης, λίγο έλειψε να κάνει... έγκλημα, καθώς σκεφτόταν να τραβήξει στον πάγκο τον Μήτρογλου με το παιχνίδι στο 0-0 και ενώ βέβαια η ομάδα «καιγόταν» για το γκολ, αλλά ευτυχώς ο επιθετικός της Μαρσέιγ το έκανε το καθήκον του και ο Σκίμπε τον κράτησε εντέλει στον αγώνα.

Αρκούσε μια φάση στον «Μητρο-γκόλ»

Πολύ μέτριο ήταν το α' ημίχρονο στο Ολυμπιακό Στάδιο, σε μία αναμέτρηση που δεν είχε ρυθμό και με την Εθνική να είναι ασύνδετη και άνευρη.

Οι Μαγυάροι προφανώς είχαν ως κύριο μέλημα το μηδέν στα μετόπισθεν και τα κατάφεραν άνετα να πάνε στα αποδυτήρια με απαραβίαστη την εστία τους, καθώς οι παίκτες του Σκίμπε αδυνατούσαν να παράξουν ευκαιρίες.

Λίγο προς τα τελευταία λεπτά ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους οι διεθνείς, χωρίς όμως να ανησυχήσουν τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο 45λεπτο δεν φαινόταν ότι θα άλλαζε κάτι, καθώς ναι μεν η «γαλανόλευκη» πίεζε περισσότερο τους Ούγγρους, αλλά πλην του φιλότιμου Φορτούνη ουδείς μπορούσε να δώσει ουσιαστική βοήθεια στον επιθετικό τομέα.

Εντέλει, όλα κρίθηκαν στη φάση του 65', καθώς ο Τσιμίκας έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Μήτρογλου δεν είχε αντίπαλο και με δυνατή κεφαλιά πέτυχε το γκολ που έμελε να χαρίσει στην Εθνική τους τρεις βαθμούς.

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόσι δεν προβλημάτισαν τον Μπάρκα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την πολύτιμη νίκη, σε έναν αγώνα πάντως που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Τομπίας Στίλερ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ράφαελ Φόλτιν και Μάρκο Αχμιούλερ. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Γερμανοί Κρίστιαν Ντίνγκερτ και Πάτρικ Ίτριχ.

Κίτρινες: 9' Παπασταθόπουλος, 22' Τσιμίκας, 28' Μπακάκης - 33' Καλμάρ, 43' Φιόλα, 60' Κλάινχαϊσλερ, 73' Κόβακς, 88' Νάγκι.

EΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιμίκας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ζέκα, Κουρμπέλης (46' Τζιόλης), Φορτούνης, Πέλκας (85' Χριστοδουλόπουλος), Μπακασέτας, Μήτρογλου (90'+4 Μπουχαλάκης).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Καντάρ, Φιόλα, Ορμπάν, Νάγκι, Άνταμ Σάλαϊ, Καλμάρ (55' Κόβακς), Κλάινχαϊσλερ, Βάργκα (68' Ντόμινικ Νάγκι), Ρολαντ Σάλαϊ, Μπέσε (75' Nέμεθ).