26/04/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018 - 00:41

Έδωσε τη λύση ο Λουκάκου

Έβαλε και τα δύο γκολ του Βελγίου στο 2-1 επί της Ελβετίας για το Νations League * Δούλεψαν για τους Ισπανούς η Κροατία και η Αγγλία (0-0)

Το 2 στα 2 στο Nations League έκανε το Βέλγιο, κερδίζοντας δύσκολα την Ελβετία με 2-1 το βράδυ της Παρασκευής (12/10).

Ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ στο 58', οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 76', αλλά ο φορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν σε σπουδαία βραδιά.

Έξι λεπτά πριν το φινάλε βρήκε ξανά δίχτυα και η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ προπορεύεται στον 2ο όμιλο της League 1 με 6 βαθμούς έναντι 3 των Ελβετών.

Το άλλο σπουδαίο ματς της βραδιάς ήταν αυτό ανάμεσα σε Κροατία και Αγγλία, σε μια επανάληψη του ημιτελικού του Μουντιάλ της Ρωσίας και σε παιχνίδι που έγινε στη Ριέκα κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των «βατρένι».

Δεν προέκυψε πάντως νικητής και το τελικό 0-0 άφησε αμφότερους στο -5 από την πρωτοπόρο του 4ου ομίλου Ισπανία.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερμάλεν (73' Μπογιάτα), Μενιέ, Τίλεμανς, Βιτσέλ, Καράσκο (76' Τσαντλί), Μέρτενς (90' Τοργκάν Αζάρ), Αζάρ, Λουκάκου.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Λανγκ, Ελβέντι, Σχάρ, Ροντρίγκες, Τζάκα, Ζακάρια (83' Φερνάντες), Φρέουλερ (87' Φάσναχτ), Ζούμπερ, Σατσίρι, Σεφέροβιτς (69' Γκαβράνοβιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Παρασκευής (12/10)