25/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2018 - 20:56

Στο απόσπασμα η ΑΕΛ

Τα έκανε μαντάρα ο διαιτητής Λάμπρου, άφησε με 9 τους «βυσσινί» που έχασαν με «πέτσινο» πέναλτι με 1-0 απο την Ξάνθη

Την «εκτέλεσε» στα Πηγάδια ο διαιτητής... Την ήττα με 1-0 από την Ξάνθη γνώρισε η ΑΕΛ το βράδυ της Δευτέρας (8/10), σε ένα αποτέλεσμα που φέρει τη σφραγίδα του ρέφερι Γιώργου Λάμπρου.

Ο Ευβοιώτης αποδείχθηκε ανεπαρκέστατος στην τελευταία αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, καθώς, πέρα από την κατάχρηση που έκανε στις κίτρινες κάρτες, με τις αποφάσεις του καταδίκασε τους Θεσσαλούς, που έχουν σοβαρότατα και δικαιολογημένα παράπονα για τις υποδείξεις του.

Αρχικά, απέβαλε με περίσσια ευκολία με δεύτερη κίτρινη τους Ζίζιτς στο 43' και Καρανίκα στο 73', δεν έδειξε όμως την ίδια ευαισθησία στη φάση του 11ου λεπτού, όταν ο Ντε Λούκας έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Μιλοσάβλιεβιτς, φάση που σήκωνε απευθείας αποβολή για τον Ισπανό χαφ των γηπεδούχων.

Και σαν να μην έφτανε η αριθμητική ανισορροπία που προκλήθηκε, ο Λάμπρου στο 80' υπέδειξε και πέναλτι που δεν δίνεται, καθώς ο Γκόλιας τράβηξε εκτός περιοχής τον Μπρίτο, πριν ο τελευταίος πέσει στη μεγάλη περιοχή, για να ευστοχήσει δύο λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα ο Γέντρισεκ.

Έτσι, οι «βυσσινί» γνώρισαν μια ήττα που δεν την άξιζαν σε κάθε περίπτωση, σε ένα ματς που όσο ήταν 11 εναντίον 10 το ήλεγχαν, έχοντας και τις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες.

Με διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα, βέβαια, οι γηπεδούχοι πίεσαν και νίκησαν, προβληματίζοντας όμως εντονότατα με την απόδοσή τους.

Ο Κασάδο ήταν ο πιο σταθερός παίκτης των ακριτών, Ντέλετιτς και Μιλοσάβλιεβιτς ξεχώρισαν για την ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα.

Πολλά δυνατά φάουλ και η ΑΕΛ με 10...

Πολύ μέτρια ήταν η εικόνα των δύο αντιπάλων στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι δίχως ρυθμό και με τα δυνατά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν από αμφότερες πλευρές.

Τελικά, προέκυψε η αποβολή για τον Ζίζιτς στο 43' και οι «βυσσινί» έμειναν με παίκτη λιγότερο, με την ΑΕΛ πάντως να έχει τη μοναδική σπουδαία ευκαιρία, αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς στο 32' αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Από εκεί και πέρα, υπήρξε αλληλοεξουδετέρωση των επιθετικών των δύο ομάδων, συνεπώς το 0-0 προέκυψε φυσιολογικά.

To καθόρισε ο Λάμπρου...

Στο β' ημίχρονο η Ξάνθη παίζοντας με παίκτη παραπάνω ήταν λογικό να έχει την υπεροχή, αλλά αυτή ήταν εντελώς ανούσια.

Ο Μίλαν Ράσταβατς χρησιμοποίησε σταδιακά όλα τα δυνατά του όπλα (Κάστρο, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο) δίπλα στον Γέντρισεκ, ωστόσο αδυνατούσε να παράξει ευκαιρίες.

Αντίθετα, ο Ντέλετιτς με τη συνδρομή του Κασάδο στο 58' λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ για την ΑΕΛ, για να αναλάβει δράση ο... Λάμπρου από εκεί και πέρα.

Με την αποβολή και του Καρανίκα και το πέναλτι που δεν ήταν οι Θρακιώτες κέρδισαν εντέλει, μετρώντας 9 βαθμούς στην 7η θέση.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί έμειναν στους 6 και μοιράζονται τη 10η θέση με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λάμπρου του Συνδέσμου Εύβοιας με βοηθούς τον Απτόσογλου του Συνδέσμου Αθηνών και τον Γιαννίκο του Συνδέσμου Πειραιά.

Κίτρινες: 11' Ντε Λούκας, 35' Καμαρά, 39' Μπαξεβανίδης, 53' Γέντρισεκ, 70' Λισγάρας, 79' Μπρίτο - 19' Ζίζιτς, 24' Καρανίκας, 76' Ντέλετιτς, 83' Φατιόν.

Κόκκινες: 43' Ζίζιτς, 73' Καρανίκας.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Zίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Σιλά, Ντε Λούκας, Καμαρά, Σαρπόνγκ (38' λ. τρ. Κάστρο), Καντά (64' Μπρίτο), Σουλεϊμάν (46' Ντουρίτσκοβιτς), Γέντρισεκ.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Ακόστα (87' Κόεφ), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Σαχίτι, Πίτι (46' Γρομητσάρης), Ντέλετιτς, Κούνιτς (70' Μπαργκάν).