19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018 - 21:00

Νίκη ηρεμίας για τον Παναιτωλικό

Σπουδαίο τρίποντο για τους Αγρινιώτες με 2-1 επί του Λεβαδειακού, που έπαιζε με δέκα από το 64’ * Έχασαν πέναλτι οι νικητές

Χαμογέλασε ξανά… Μετά από τρία ματς δίχως νίκη, ο Παναιτωλικός επικράτησε εντός έδρας με 2-1 του Λεβαδειακού το Σάββατο (6/10), για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Ένα αποτέλεσμα που επαναφέρει την ηρεμία στην ομάδα του Τραϊανού Δέλλα αφού μετά το κακό ξεκίνημά της είχε αρχίσει η μουρμούρα.

Αντίθετα, αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τον Λεβαδειακό ο οποίος καλείται να βγάλει αντίδραση ώστε να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Σε γενικές γραμμές, οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι και το γρήγορο αλλά και τυχερό γκολ στο δεύτερο ημίχρονο τους έδωσε… φτερά. Όταν μπήκε δε και το δεύτερο και βρέθηκαν να παίζουν και με παίκτη παραπάνω τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα. Βέβαια, στο φινάλε θα μπορούσαν να ρίξουν την καρδάρα με το γάλα αφού οι Βοιωτοί όχι μόνο μείωσαν αλλά θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και το «Χ».

Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει σωστά τους χώρους και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Πάντως, στην πιο κλασική ευκαιρία του 45λεπτου η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα, ωστόσο ο Καμαρά αστόχησε στο 37’ από πλεονεκτική θέση.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ χάρις σε ένα πολύ τυχερό γκολ του Έρικσον στο 49’. Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μοράρ να βρίσκει δίχτυα, σημειώνοντας το τέταρτο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 62’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρουμάνος επιθετικός σταμάτησε στο δοκάρι. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου δεν τα παράτησαν και στο 86’ μείωσαν με το ωραίο γκολ του Σαβαντογκό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Μάλιστα, στο τελευταίο πεντάλεπτο άσκησαν μεγάλη πίεση και στις καθυστερήσεις «άγγιξαν» την ισοφάριση με το σουτ του Ιωαννίδη να περνά μόλις άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Παπαδάκη (Ηρακλείου) και Δημητριάδη (Καστοριάς). Τέταρτος ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης).

Κίτρινες: 57’ Μάζουρεκ, 83’ Ουίλιαν, 90+2’ Λουσέρο – 41, 64’ Νανγκίς, 45+2’ Σουμπίνιο, 51’ Παντελιάδης, 63’ Καραχάλιος, 75’ Σαβαντογκό, 90+1’ Τσαμπούρης

Κόκκινες: 64’ Νανγκίς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Μαλής, Ρότσα, Έρικσον, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ (66’ Ουίλιαν), Ντίας (84’ Μανά), Μοράρ, Καμαρά (77’ Λουσέρο).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος, Καραχάλιος (65’ Όμο), Σουμπίνιο (65’ Γιακουμάκης), Νανγκίς, Σαβαντογκό, Μαρκόβσκι (75’ Ιωαννίδης)