26/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:33

Μαθήματα ατυχίας και αντοχής...

Σπουδαίο διπλό στο Περιστέρι με 1-2 για τον ΠΑΣ σε απίστευτη ματσάρα * Δυο δοκάρια για τον Ατρόμητο, μονότερμα στο β’ ημίχρονο και ένα πέναλτι, που δεν του δόθηκε * Με δέκα από το 50’ οι Γιαννιώτες, που αστόχησαν και από τα 11 μέτρα!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε την Τρίτη (25/9) το πρώτο πιάτο των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος... Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των ομίλων, με τους Ηπειρώτες παίρνουν τη νίκη με 2-1.

Ήταν με διαφορά το καλύτερο παιχνίδι της ημέρας... Υπήρξαν πολλές ευκαιρίες, κυρίως από πλευράς γηπεδούχων (είχαν και δύο δοκάρια), οι οποίοι, πάντως, δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι που έπρεπε να τους δοθούν στο 71' και στο 79'.

Καλύτερος λοιπόν ο Ατρόμητος, πιο τυχερός ο ΠΑΣ οποίος αμυνόταν μαζικά στο δεύτερο ημίχρονο, μετά και την αποβολή του Σιόντη στο 50', και οφείλει πολλά στον γκολκίπερ του Μιχάλη Νεόφυτο ο οποίος κατέβασε ρολά και ήταν με διαφορά ο MVP του γηπέδου.

Απίστευτος ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο 18' με τον Κούζικ. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ αλλά ο Θεοδωράκης απέκρουσε το πέναλτι του σκόρερ. Οι «κυανόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και στο 22' «άγγιξαν« την ισοφάριση με τη σουτάρα του Γιαννούλη να σταματά στο δοκάρ ενώ την ίδια τύχη είχε και αυτό του Κωτσόπουλο στο 37'. Και αφού οι παίκτες του Κάναντι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, στο 40' ο Ξυδας έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η αποβολή του Σιόντη στο 50' έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, κλείνοντας στα καρέ τους τους παίκτες του Γιάννη Πετράκη. Η υπεροχή τους λοιπόν καρποφόρησε στο 76' με τον Κουλούρη να μειώνει σε 2-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άσκησαν φοβερή πίεση, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό γκολκίπερ των Ηπειρωτών ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης), με βοηθούς τους Τζιότζιο (Θράκης) και Νικολακάκη (Ηρακλείου). Τέταρτος ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: 25' Μιχαήλ, 35', 50' Σιόντης, 70' Νεόφυτος, 71' Ευαγγέλου, 90+4' Κούζικ

Κόκκινες: 50' Σιόντης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Νάτσος, Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Γαρουφαλιάς (65' Μάντσον), Ούμπιντες, Μούγιακιτς, Ουγκράι (85' Χατζηισαΐας), Μπρούνο, Κωτσόπουλος (46' Κουλούρης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Πετράκης): Νεόφυτος, Μιχαήλ, Αποστολόπουλος (62' Μπουκουβάλας), Κριζμαν, Ευαγγέλου, Γιάκος (75' Αθανασιάδης), Σιόντης, Κακούμπα, Κούζικ, Ξυδάς (55' Σκόνδρας), Κάστρο.