28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2018 - 20:57

Αφεντικό από νωρίς στον 6ο όμιλο ο Αστέρας

Οι Αρκάδες επικράτησαν εντός έδρας με 2-1 του βελτιωμένου Απόλλωνα Σμύρνης * Έχασε και πέναλτι η ομάδα του Σάββα Παντελίδη

Με το... δεξί ξεκίνησε ο Αστέρας Τρίπολης τις υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς το βράδυ της Τρίτης (25/9) ξεπέρασε εντός έδρας το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1.

Έτσι, μετά και το 1-1 ανάμεσα σε Απόλλωνα Παραλιμνίου και ΑΟΤ οι Αρκάδες τέθηκαν επικεφαλής του γκρουπ και έχουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Από την άλλη, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπορεί να μην κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα ωστόσο παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη συγκριτικά με το παιχνίδι του Σαββάτου (22/9) όπου ηττήθηκε από την ομάδα του Σάββα Παντελίδη με κάτω τα χέρια.

Μαλιστά, αρκετοί ήταν και οι παίκτες της πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση. Ξεχώρισε ο Σικαμπάλα, που για πρώτη φορά αγωνίστηκε ως βασικός με την κυανόλευκη φανέλα, ο σκόρερ Τζανετόπουλος ενώ θετικότατος ήταν και ο Οριουέλα.

Στην αντίπερα όχθη, Μουνάφο και Καλτσάς έκαναν ατελείωτα χιλιόμετρα ενώ ξεχώρισε και ο Τριανταφυλλόπουλος.

Το πρώτο ημίχρονο είχε γρήγορο τέμπο, Τόσο ο Αστέρας όσο και ο Απόλλων προσπάθησαν να δημιουργήσουν ωστόσο οι μεγάλες φάσεις μπροστά από τις εστίες τους έλειψαν. Πάντως, είχαν την καλή τους στιγμή την είχαν... Στο 21' ο Μουνάφο έδιωξε πάνω στη γραμμή το κόρνερ του Σικαμπάλα ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Τσιλιανίδη έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το 65' το παιχνίδι ήταν κακό. Ωστόσο, από το πουθενά οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 68' με τον Μαρτίνεθ. Έκτοτε ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, με τον Απόλλωνα, μάλιστα, να απαντά άμεσα στο 74' με τον Τζανετόπουλο για το 1-1. Ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα στο 78', αλλά ο Βάσιτς απέκρουσε το πέναλτι (που καταλογίστηκε σωστά για χέρι του Γκαρός) του Μανιά. Ό,τι όμως δεν κατάφερε ο Έλληνας επιθετικός, το πέτυχε στο 86' ο Βαλιέντε, ο οποίος με όμορφη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) και Σαμοΐλης (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 82' Μαρτίνεθ, 88' Δουβίκας - 38' Βαφέας, 78' Γκονζάλες

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Μαρτίνεθ (83' Κυριακόπουλος), Τριανταφυλλόπουλος, Χιμένες, Μουνάφο, Μπελόκ, Τσιλιανίδης (60' Φερνάντεθ), Καλτσάς, Ρόλε (60' Μανιάς), Δουβίκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλμπέρτο Μοντεαγούδο): Βάσιτς, Στάθης, Οριουέλα, Λούκιτς, Βαφέας, Τζανετόπουλος, Γκίνο, Ζοάο Πέδρο (46' Γκονζάλες), Σικαμπάλα, Βάρκας, Ελ Χέλβε (61' Γκαρός).