26/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:28

Προσγειώθηκε ανώμαλα ο Άγιαξ

Ήττα με 3-0 στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν για την εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Στις δάφνες της νίκης επί της ΑΕΚ φαίνεται ότι έμεινε ο Άγιαξ και την Κυριακή (23/9) έχασε με 3-0 από την Αϊντχόφεν στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Μάλιστα, η εκ των αντιπάλων των «κιτρινόμαυρων» στο Τσάμπιονς Λιγκ δέχθηκε και τα τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Περέιρο να ανοίγει το σκορ στο 21', ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε τρία λεπτά αργότερα από τον Ντε Γιονγκ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λοσάνο στο 35' και ο «Αίας» με 13 βαθμούς έμεινε στο -5 από την πρωτοπόρο PSV.

Η σύνθεση του Άγιαξ: Ονανά, Νέρες (83' Γκράβενμπερχ), Χούντελαρ (46' Ντόλμπεργκ), Τάντιτς, Μαζραουί, Έιτινγκ, Μπλιντ, Σένε (46' Φαν Ντε Μπέεκ), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Ζιγέχ, Ταλιαφίκο.