18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 22:30

O ΠΑΟΚ Πρίγιοβιτς, η ΑΕΚ δοκάρια και... 2-0!

Με δύο γκολ του Σέρβου φορ οι αποτελεσματικοί «ασπρόμαυροι» κέρδισαν στο ντέρμπι της Τούμπας * Λιβάγια και Μπακασέτας οι άτυχοι της Ένωσης

Η ουσία στο ποδόσφαιρο είναι το γκολ, την ουσία την είχε ο ΠΑΟΚ στο κυριακάτικο (23/9) ντέρμπι με την ΑΕΚ κι έτσι οι κυπελλούχοι Ελλάδας πήραν τη σπουδαία νίκη με 2-0... Στην κατάμεστη Τούμπα η μάχη των «δικεφάλων» αποδείχθηκε αρκετά ενδιαφέρουσα, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να έχει σε εξαιρετική βραδιά τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα των νικητών.

Οι «ασπρόμαυροι» έπιασαν στην κορυφή τον Ατρόμητο με 10 βαθμούς ύστερα από 4 αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα, οι πρωταθλητές έμειναν στους 9 και ο Ολυμπιακός, βέβαια, περιμένει στη γωνία, καθώς αν κερδίσει τη Δευτέρα (24/9) τον Πανιώνιο θα είναι μόνος πρώτος με 12.

Ο φορ των Θεσσαλονικέων, λοιπόν, τιμώρησε τις αμυντικές ανορθογραφίες της Ένωσης, με Οικονόμου και Λαμπρόπουλο να είναι σε κακή βραδιά, ενώ διακρίθηκαν και οι Μπίσεσβαρ και Μαουρίσιο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μέτρησε δύο δοκάρια και μπορεί να αισθάνεται άτυχη, αλλά τα... κακώς κείμενα που παρατηρήθηκαν στα μετόπισθεν θα πρέπει να προβληματίσουν τον Εβρίτη τεχνικό.

Ο Μπακασέτας ήταν αυτός που προσπάθησε περισσότερο, πολλές ανολοκλήρωτες προσπάθειες είχε ο Μάνταλος, μόνο κατά διαστήματα φάνηκε ο Λιβάγια.

Καλή η διαιτησία του Φινλανδού Γκεστράνιους, πέρασε απαρατήρητος.

Ήταν πιο αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ...

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς, με τον Μάνταλο να δείχνει ιδιαίτερα ορεξάτος, και στο πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με ένα γρήγορο γκολ.

Οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν την κατάσταση μετά το 10', απείλησαν με τον Βαρέλα στο 15', για να σταθούν τυχεροί πέντε λεπτά αργότερα, καθώς ο Λιβάγια σημάδεψε το δοκάρι.

Η Ένωση δεν μπόρεσε να προηγηθεί, ο ΠΑΟΚ όμως τα κατάφερε καλύτερα και στο 29' ο Πρίγιοβιτς εκτέλεσε τον Μπάρκα, κερδίζοντας κατά κράτος τον Οικονόμου στο σπριντ κι ενώ είχε κάνει λάθος στην αρχή της φάσης ο Λαμπρόπουλος.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν πανικοβλήθηκαν από το γκολ που δέχθηκαν, είχαν μια καλή στιγμή με τον Πόνσε στο 40' και τελικά το 1-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο αποτελεσματικοί σε ένα ισορροπημένο ματς.

Πάλι ο Πρίγιοβιτς, πάλι δοκάρι η ΑΕΚ...

Στο β' ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλύτερα, μέχρι το 60' ήταν σαφώς ανώτεροι και ο Πρίγιοβιτς ήταν ξανά αυτός που στο 59' δεν συγχώρησε την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Οι πρωταθλητές... ξύπνησαν από εκεί και πέρα, ο Μπακασέτας σημάδεψε το δοκάρι στο 62', ενώ γενικά η Ένωση ήταν καλύτερη στην τελική στροφή της αναμέτρησης.

Ώστοσο, οι παίκτες του Ουζουνίδη δεν μπόρεσαν να βρουν έστω το γκολ της τιμής, η ήττα δεν απεφεύχθη και παράλληλα χάθηκε η ευκαιρία για να βρεθούν οι «κιτρινόμαυροι» μόνοι στην κορυφή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φινλανδός Γκεστράνιους με βοηθούς τους συμπατριώτες του Αλακάρε και Βιρεαβουόρι.

Κίτρινες: 22' Μαουρίσιο, 78' Ζαμπά - 33' Μάνταλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (75' Ζαμπά), Πέλκας (81' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (89' Βέρνμπλουμ), Πρίγιοβιτς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπουλος (65' Κλωναρίδης), Σιμόες (87' Τσόσιτς), Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε (70' Γκάλο).