25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018 - 20:14

Εύκολα ο Αστέρας, 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Πρώτη φετινή νίκη για τους Αρκάδες με δύο γκολ στο πρώτο 10λεπτο * Αδύναμοι οι «κυανόλευκοι», θετικός στο ντεμπούτο του ο Γκαρός

Έκανε σεφτέ στις νίκες με άνεση... Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης το Σάββατο (22/9) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και... ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος, πιάνοντας πολύ καλή απόδοση στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της 4ης αγωνιστικής.

Τα δύο γρήγορα γκολ απλούστευσαν την κατάσταση για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που... έκοψε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ένιωσε ουσιαστική απειλή από την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Τσιλιανίδης και Φερνάντες ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τους «κυανόλευκους» από την πλευρά τους να δείχνουν και πάλι αδύναμοι.

Φιλότιμοι και μαχητικοί ήταν, ωστόσο φάνηκε και πάλι ότι ο Αλμπέρτο Μοντεαγούδο θα πρέπει να δουλέψει πολύ με τους παίκτες του για να υπάρξει σαφής βελτίωση και να έρθουν βέβαια και οι νίκες, αφού για την ώρα ο Απόλλων είναι κολλημένος στο μηδέν με τέσσερις ήττες.

Ο Ντ' Ούρσο και ο Ναδάλες είχαν κάποια καλά διαστήματα στο παιχνίδι τους, ενώ άρεσε ο νεοαποκτηθείς Ισπανός φορ Μπόρις Γκαρός στο διάστημα που έπαιξε.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την Τρίτη (25/9) στο ίδιο γήπεδο για τους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εκρηκτικό ξεκίνημα και 2-0...

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι παίκτες του Παντελίδη το πρώτο ημίχρονο, μπαίνοντας φουριόζοι και πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό, αφού με τη συμπλήρωση 10 λεπτών προηγούνταν ήδη με 2-0.

Ο Κυριακόπουλος νίκησε τον Χουάντερσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 4', σε φάση που ο γκολκίπερ του Απόλλωνα δεν ενήργησε σωστά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Μανιάς δεν άφησε ανεκμετάλλευτα τα σημαντικά κενά στην άμυνα των «κυανόλευκων», δίχως πάντως να πανηγυρίσει το γκολ που σημείωσε ένεκα του παρελθόντος του στη Ριζούπολη.

Οι παίκτες του Μοντεαγούδο προσπάθησαν σταδιακά να συνέλθουν από το σοκ, Ναδάλες και Τριάδης προσπαθούσαν να κάνουν κάτι από αριστερά, αλλά πρακτικά ο Παπαδόπουλος δεν ανησύχησε.

Αντίθετα, ο Αστέρας συνέχιζε να βγάζει εύκολα φάσεις και θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε τρίτο τέρμα πριν πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Απλή διαχείριση...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες έριξαν αισθητά το ρυθμό τους και η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε ευκαιρία να ανεβεί μέτρα στο γήπεδο.

Από την πλευρά του, ο Μοντεαγούδο τα έπαιξε όλα για όλα χρησιμοποιώντας μαζί στην επίθεση τον νεοαποκτηθέντα Γκαρός και τον Μάντζιο, ωστόσο ο Απόλλων παρέμενε γενικά ακίνδυνος, αν και η αλήθεια είναι ότι ο Ισπανός φορ έδειξε θετικά στοιχεία στο παιχνίδι του.

Οι γηπεδούχοι αρκούνταν στη διαχείριση του υπέρ τους 2-0 χωρίς πρόβλημα και λίγο έλειψε να φτάσουν και στο τρίτο τέρμα στο 83', αλλά ο Καλτσάς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Αστέρα να παίρνει εύκολα και δίκαια το τρίποντο, με τους «κυανόλευκους» να παραμένουν στο μηδέν.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σέζος του Συνδέσμου Κιλκίς με βοηθούς τον Σάββα του Συνδέσμου Σερρών και τον Δημόπουλο του Συνδέσμου Φλώρινας.

Κίτρινες: 19' Ιγκλέσιας, 54' Βλάχος - 42' Τριάδης, 69' Γκονζάλες, 71' Κονέ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Φερνάντες, Τόνσο (60' Καλτσάς), Τσιλιανίδης (82' Μπελόκ), Μανιάς (72' Δουβίκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλμπέρτο Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Κοντοές, Λούκιτς, Βαφέας, Ναδάλες, Γκονζάλες, Ζοάο Πέδρο (66' Μάντζιος), Μπεντινέλι, Ντ' Ούρσο (61' Γκαρός), Tριάδης, Ακόστα (61' Κονέ).