20/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:01

Με τον Άρη ειναι «Βig 5»!

Οι «κίτρινοι» έκαναν με τη σειρά τους το 3 στα 3, κερδίζοντας 2-0 τον Λεβαδειακό * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες * Οι Βοιωτοί έχασαν πέναλτι, που ήταν ανύπαρκτο

Δεν γύρισε απλά για να μείνει, αλλά δείχνει έτοιμος να πρωταγωνιστήσει! Ο Άρης ξεπέρασε με 2-0 το εμπόδιο του Λεβαδειακού το βράδυ της Δευτέρας (17/9) στο σχεδόν κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης» και πιστοποίησε ότι δεν υπάρχει «Βig 4» στο ελληνικό ποδόσφαιρο αλλά «Βig 5».

Η ομάδα του Πάκο Ερέρα, χωρίς να χρειαστεί να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, έκανε με τη σειρά της το 3 στα 3 στη Σούπερ Λίγκα, ό,τι δηλαδή έχουν πράξει έως τώρα ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ, και με 9 βαθμούς μοιράζεται την κορυφή με τους Πειραιώτες και την Ένωση, αφού οι «πράσινοι» και ο «Δικέφαλος του Βορρά» κουβαλούν τις αφαιρέσεις βαθμών από την περσινή σεζόν.

Ένας Άρης, λοιπόν, που ενώπιον περίπου 20.000 φιλάθλων του φωνάζει ότι είναι εδώ και προσδοκά βέβαια στο να συνεχίσει να είναι άκρως ανταγωνιστικός στη συνέχεια της σεζόν, στην επιστροφή του μετά από τέσσερα χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.

Γκαρσία, Γκάμα και Τζανακάκης μπαίνουν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Άκη Μάντζιου το πάλεψε το ματς, είχε ένα δοκάρι, είχε κι ένα χαμένο πέναλτι μετά το 2-0 σε φάση όμως που δεν υπήρχε παράβαση, αξίζοντας ένα γκολ τουλάχιστον.

Ο Νανγκίς στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν πολύ καλός, έδωσε αρκετές μάχες ο Μαρκόφσκι και γενικά οι Βοιωτοί έδειξαν ξανά ότι αποτελούν... σκληρό καρύδι για τους αντιπάλους τους.

Είχε την υπεροχή και βρήκε το γκολ με πέναλτι...

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε απο την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας με υπομονή στο παιχνίδι του να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Γκαρσία και Γκάμα ήταν οι κινητήριοι μοχλοί των γηπεδούχων και ήταν ο πρώτος που κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του από τον Σαβαντογκό στο 21', για να ευστοχήσει ένα λεπτό αργότερα από την άσπρη βούλα ο Γιουνές.

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας να φτάσουν και σε ένα δεύτερο τέρμα, δεν τα κατάφεραν και λίγο έλειψε να δεχθούν την ισοφάριση στο 42', καθώς ο πολύ δραστήριος Νανγκίς σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Γενικά, οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι, είχαν όμως και ορισμένα αμυντικά θέματα, με τους παίκτες του Μάντζιου να είναι αρκετά μαχητικοί.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι υπήρξε και μια πεντάλεπτη διακοπή λίγο πριν οι δύο αντίπαλοι πάνε στα αποδυτήρια, καθώς έσβησαν τα φώτα σε δύο πυλώνες, για να αποκατασταθεί τελικά το πρόβλημα.

Γρήγορο 2-0 και χαμένο πέναλτι για τον Λεβαδειακό...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για το 2-0 ώστε να «κλειδώσουν» το τρίποντο και τα κατάφεραν στο 57', καθώς ο Γκαρσία σκόραρε σε κενή εστία κι ενώ είχε προηγηθεί η δύσκολη επέμβαση του Επασί σε εκτέλεση φάουλ του Μενέντεθ, με την μπάλα να βρίσκει λίγο και στο δοκάρι.

Επτά λεπτά αργότερα στο δοκάρι σταμάτησε και η κεφαλιά του Γιουνές και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής Τάσης έκανε σοβαρό λάθος, καταλογίζοντας ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού, καθώς ο Δεληζήσης δεν βρήκε σε καμία περίπτωση τον Μαρκόφσκι.

Ο τελευταίος, όμως, νικήθηκε στο 66' από τον Κουέστα κι εκεί τελείωσαν όλα, αφού οι παίκτες του Ερέρα διαχειρίστηκαν κατόπιν το καθαρό τους προβάδισμα, με τους «πράσινους» να ψάχνουν φιλότιμα το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, δίχως ωστόσο επιτυχία.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε δίκαιο νικητή τον Άρη, που συνεχίζει να χαρίζει πολλά χαμόγελα στον κόσμο του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τάσης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Μεϊντάνα του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Μωυσιάδη του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες: 32' Βέλεθ, 46' Δεληζήσης, 63' Γκάμα - 36' Νανγκίς, 63' Μητρόπουλος, 81' Φαβάρο, 83' Σουμπίνιο.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Mενέντεθ, Μπάσα, Ματίγια (76' Σιώπης), Γκαρσία, Ντιγκινί (84' Παυλίδης), Γκάμα (68' Κολάσο), Γιουνές.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Φαβάρο, Ντιόγκο (53' Χατζηλάμπρος), Όμο, Μητρόπουλος (85' Ιωαννίδης), Νανγκίς (76' Μανγκά), Σουμπίνιο, Σαβαντογκό, Μαρκόφσκι.