18/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018 - 22:33

Ντόρτια για πλάκα η ΑΕΚ

Οι πρωταθλητές κέρδισαν άνετα με 4-0 τον ακίνδυνο Πανιώνιο * Δύο γκολ και ένα δοκάρι σε 12 λεπτά συμμετοχής ο Κλωναρίδης! * Δοκάρι είχε και ο Μάνταλος

Άνετη και ωραία... Η ΑΕΚ ικανοποίησε τον κόσμο της το βράδυ του Σαββάτου (15/9), επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και φτάνοντας στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη θα πάει με σούπερ ψυχολογία στο Άμστερνταμ για την αναμέτρηση της Τετάρτης (19/9) με τον Άγιαξ για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο 45λεπτο και με τον Μάνταλο να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου, αν και δεν βρήκε δίχτυα σημαδεύοντας το δοκάρι στο 74'.

Βέβαια, αίσθηση προκαλούν τα δύο γκολ και το ένα δοκάρι του Κλωναρίδη σε ολιγόλεπτη συμμετοχή, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Λιβάγια και Λόπες.

Η ΑΕΚ κράτησε το μηδέν σε τρίτο σερί αγώνα, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική.

Δέχθηκε το πρώτο γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα και στη συνέχεια κατέρρευσε, όντας ακίνδυνη επιθετικά και με τον γκολκίπερ Μανοΐλοβιτς να ξεχωρίζει παρά τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε.

Γκολ στο ιδανικότερο χρονικό σημείο...

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την ΑΕΚ να έχει την απόλυτη υπεροχή, κυνηγώντας το γρήγορο γκολ που δεν ήρθε.

Το παιχνίδι των πρωταθλητών γινόταν σχεδόν αποκλειστικά από αριστερά, καθώς Μάνταλος και Λόπες ήταν πολύ κεφάτοι, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» κρατούσαν καλά στα μετόπισθεν, παρά τις πολλές τελικές που είχαν οι γηπεδούχοι.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν με τη «λευκή» ισοπαλία στα αποδυτήρια, αλλά στο λεπτό των καθυστερήσεων οι «κιτρινόμαυροι» ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Πόνσε.

Μάνταλος και Μπακασέτας εκτέλεσαν γρήγορα ένα κόρνερ, η άμυνα των φιλοξενούμενων συνελήφθη κοιμώμενη και ο Αργεντινός φορ από κοντά πέτυχε το δεύτερο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Ένα γκολ στο ιδανικότερο χρονικό σημείο, λοιπόν, για τους παίκτες του Ουζουνίδη.

Τρία γκολ και δύο δοκάρια...

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε... φορτσάτη για να βρει το 2-0 και να «κλειδώσει» το τρίποντο, με τον στόχο να επιτυγχάνεται στο 58'.

Ο Μανοΐλοβιτς έκανε μερικές καλές επεμβάσεις, αλλά στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο νικήθηκε από τον Μπακασέτα, που δεν πανηγύρισε σεβόμενος τη θητεία του στην Πλατεία.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σπιριντόνοβιτς έχασε τη μοναδική σπουδαία ευκαιρία των «κυανέρυθρων» στο ματς, το 2-1 δεν έγινε, έγινε όμως το 4-0.

Οι πρωταθλητές, αν και θα περίμενε κανείς ότι θα κατέβαζαν... ταχύτητα εν όψει Άγιαξ, απεναντίας πάτησαν... γκάζι και μέτρησαν άλλα δύο γκολ και ισάριθμα δοκάρια.

Ο Κλωναρίδης, μάλιστα, παρά το ότι έπαιξε μόλις 12 λεπτά ήταν αυτός που βρήκε δις δίχτυα στο 84' και το 90'+2, είχε και δοκάρι στο 87', καταφέρνοντας να κλέψει την παράσταση.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον «Δικέφαλο» να απολαμβάνει για τουλάχιστον ένα βράδυ τη μοναξιά της κορυφής με 9 βαθμούς, ενώ ο Πανιώνιος μετρά μόλις 1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών και τον Καρσιώτη του Συνδέσμου Καστοριάς.

Κίτρινες: 65' Ντομίνγκες.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (77 Τσόσιτς), Άλεφ, Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος (81' Κλωναρίδης), Πόνσε (68' Γιαννιώτας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά (46' Πίρις), Κόρμπος, Οικονομίδης (53' Ντουρμισάι), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά (64' Τσιλούλης).