28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018 - 20:21

Εύκολο διπλό στο «Γεντί Κουλέ» ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν δίκαια με 3-1 τον ΟΦΗ και έκαναν το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα * Προκλητικός ο Πασχαλάκης

Επίδειξη δύναμης και δεύτερο τρίποντο μακριά από την Τούμπα... Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το «Γεντί Κουλέ» το βράδυ του Σαββάτου (15/9) με 3-1 επί του ΟΦΗ και τριπλασίασε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μετρά βέβαια 7 βαθμούς, αφού κουβαλά και το -2 της περσινής σεζόν, ενώ πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο σπουδαίο εντός έδρας ματς της προσεχούς Πέμπτης (20/9) με την Τσέλσι για το Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Ρουμάνος τεχνικός δεν είχε διαθέσιμο τον τραυματία Πρίγιοβιτς, ο Πέλκας έμεινε στον πάγκο για ξεκούραση, αλλά οι Θεσσαλονικείς έχουν βάθος στο ρόστερ και αυτό φάνηκε περίτρανα.

Ο Μπίσεσβαρ σκόραρε και έδωσε δύο ασίστ, όντας ο κορυφαίος του αγώνα, πολλή δουλειά έκαναν και οι Ελ Καντουρί και Μαουρίσιο, ενώ θετικό ήταν το ντεμπούτο του Καρέλη, καθώς ο διεθνής επιθετικός ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, βοηθώντας και ανασταλτικά.

Γενικά, φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο αντιπάλων, με τους Κρητικούς να το παλεύουν, να προηγούνται στο σκορ, ωστόσο ήταν αντιληπτό ότι δεν μπορούσαν να κοντράρουν σε διάρκεια τον ΠΑΟΚ.

Πολύ ωραία η ατμόσφαιρα των οπαδών των γηπεδούχων στο πρώτο τους εντός έδρας ματς στην επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία, με τον Κοροβέση να ξεχωρίζει και τον Αραβίδη να δείχνει ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει βασικός, όντας πολύ κινητικός στο διάστημα που χρησιμοποιήθηκε.

Ο ΟΦΗ, βέβαια, μετρά μόλις 1 βαθμό στο ξεκίνημα της σεζόν και χρειάζεται άμεσα και τις νίκες για να πάρει τα πάνω του.

Το γύρισε πριν φύγει το ημίχρονο, προκάλεσε ο Πασχαλάκης...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πίεσε από την αρχή ψηλά και υπήρξαν δίκαια έντονες διαμαρτυρίες μόλις στο 3' για πέναλτι που δεν υπέδειξε ο διαιτητής Διαμαντόπουλος σε ανατροπή του Ζαμπά από τον Στρέζο, με τον Βραζιλιάνο να έχει προλάβει να πλασάρει άστοχα.

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, ισορρόπησαν το ματς μετά το 10' και στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ των φιλοξενούμενων βρήκαν το γκολ με τον Παπαστεριανό στο 21ο λεπτό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειάστηκε μερικά λεπτά για να συνέλθει, το έκανε όμως και ο Μπίσεσβαρ στο 37' έγραψε το 1-1 μετά από συνεργασία με τον Ελ Καντουρί.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ζήτησαν το γκολ της ανατροπής πριν φύγει το ημίχρονο και τα κατάφεραν εντέλει στο 45'+4 με την κεφαλιά του Μάτος ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ.

Ο Πασχαλάκης, πάντως, ήταν προκλητικός σε αυτή τη φάση, αφού πανηγύρισε με χειρονομία και ορισμένα... γαλλικά προς τους οπαδούς των γηπεδούχων και παραλίγο να τιναχθεί το παιχνίδι στον αέρα, αφού ήταν έντονες οι αντιδράσεις και από τους ποδοσφαιριστές των Ηρακλειωτών και από την εξέδρα.

Το «κλείδωσε» γρήγορα...

Το δεύτερο ημίχρονο έφερε άμεσα το 1-3 για τον ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Ζαμπά στο 53', συνεπώς το υπόλοιπο της αναμέτρησης φάνηκε να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο ΟΦΗ το πάλεψε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Παπαδόπουλο (σ.σ. ήταν τιμωρημένος και πήρε θέση πάνω από τον πάγκο) να φέρνει από τον πάγκο τους Αραβίδη και Πλατέλλα αντί των Ντίνα και Σάσι και με τον πρώτο να έχει μια καλή ευκαιρία στο 59', αλλά πέραν τούτου ο Πασχαλάκης δεν ανησύχησε.

Οι Θεσσαλονικείς διαχειρίζονταν χωρίς πρόβλημα το καθαρό τους προβάδισμα, ο Λουτσέσκου θωράκισε το κέντρο με Βέρνμπλουμ και Σάκχοφ δίπλα στον Μαουρίσιο και το σφύριγμα της λήξης σήμανε το δίκαιο διπλό των κυπελλούχων Ελλάδας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς τον Αλεξέα του Συνδέσμου Μεσσηνίας και τον Ψαρρή του Συνδέσμου Ζακύνθου.

Κίτρινες: 34' Σάσι, 45'+5 Ποτουρίδης, 52' Παπαστεριανός, 81' Πλατέλλας - 25' Ζαμπά, 62' Μάτος, 86' Βέρνμπλουμ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Νάστος, Ντίνας (54' Αραβίδης), Νέιρα (65' Κουτσιανικούλης), Σάσι (54' Πλατέλλας), Βουό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Κάνιας (62' Βέρνμπλουμ), Μαουρίσιο, Ζαμπά (69' Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Mπίσεσβαρ (80' Σάκχοφ), Καρέλης.