29/03/2024
Εθνικές ομάδες | Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:38

Τσάμπα ήττα για την Ελλάδα

Άξιζε τουλάχιστον την ισοπαλία η Εθνική, που έχασε με 2-1 από την Ουγγαρία για το Νations League * Βιάστηκε ο Σκίμπε στις αλλαγές

Αδίκησε τον εαυτό της... Η Εθνική έχασε το βράδυ της Τρίτης (11/9) με 2-1 από την Ουγγαρία στην κεκλεισμένων των θυρών «Γκρουπάμα Αρένα» της Βουδαπέστης και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες στο Νations League, ένα αποτέλεσμα που αποτελεί τον ορισμό της τσάμπα ήττας.

Η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε δέχθηκε δύο γκολ από παροιμιώδεις αδράνειες στην ανασταλτική της λειτουργία, ενώ σπατάλησε ουκ ολίγες ευκαιρίες για να πάρει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας που σίγουρα τον άξιζε, με τον Γερμανό προπονητή να μην διαχειρίζεται σωστά τις αλλαγές του.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φάνηκε κατά διαστήματα να αντιμετωπίζει το ματς ως φιλικό τεστ, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και να αξιοποιούν στο μέγιστο τις αμυντικές αδυναμίες της «γαλανόλευκης», αδυναμίες που έγιναν κατά βάση αισθητές λόγω χαλαρότητας και έλλειψης συγκέντρωσης.

Η ουσία είναι ότι το 2 στα 2 δεν ήρθε για την Εθνική στον 2ο όμιλο της League C και σίγουρα στα ματς του Οκτωβρίου με Ουγγαρία εντός και Φινλανδία εκτός απαιτείται μεγάλη σοβαρότητα.

Φορτούνης, Πέλκας και Χριστοδουλόπουλος το πάλεψαν στην επίθεση, σε κακή βραδιά Μπουχαλάκης και Κουρμπέλης στον άξονα, δεν έδωσαν τις βοήθειες που έπρεπε.

Από πλευράς νικητών, ο Ρόλαντ Σάλαϊ ήταν μακράν ο κορυφαίος, καλοί και οι Κλαϊνχάισλερ, Βάργκα και Κόβατς.

Δεν ήταν σοβαρή και το πλήρωσε ακριβά...

Οι διεθνείς μπήκαν πολύ νωθρά στο ματς και, παρά το ότι ο Φορτούνης άγγιξε το 0-1 στο 10ο λεπτό ύστερα από υπέροχη ατομική ενέργεια, ήταν φανερό ότι δεν πατούσαν καθόλου καλά στο γήπεδο.

Έτσι, πέντε λεπτά αργότερα οι Μαγυάροι άνοιξαν το σκορ εκθέτοντας την ελληνική άμυνα και ανοίγοντάς την με απανωτές πάσες με το κεφάλι (!), προτού εκτελέσει υποδειγματικά ο Ρόλαντ Σάλαϊ.

Το γκολ των γηπεδούχων ξύπνησε τους παίκτες του Σκίμπε και η ισοφάριση ήρθε άμεσα με την κεφαλιά του Μανωλά στο 18', που ήταν πάντως σε θέση οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα, η Εθνική ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες για το 1-2, αλλά στο δίλεπτο 41'-42' η αμυντική λειτουργία ήταν για... κλάματα.

Οι Ούγγροι άρχισαν να σουτάρουν κατά ριπάς, αφού κανείς δεν πήγαινε να μαρκάρει, ο Μπάρκας έκανε τουλάχιστον τρεις δύσκολες αποκρούσεις, για να νικηθεί τελικά από το πολύ ωραίο, είναι η αλήθεια, σουτ του Κλαϊνχάισλερ.

Από το πουθενά, λοιπόν, η ομάδα του Μάρκο Ρόσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1, καθώς η «γαλανόλευκη» δεν ήταν σοβαρή και το πλήρωσε ακριβά.

Βιάστηκε ο Σκίμπε, ήταν και άτυχη...

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σκίμπε έριξε στο ματς τον Μήτρογλου και τον Λυκογιάννη αντί των Δώνη και Τζαβέλλα, αποδείχθηκε ωστόσο ότι βιάστηκε με τις δύο μαζεμένες αλλαγές.

Και τούτο γιατί προέκυψε στο 52' η αντικατάσταση του Μανωλά από τον Οικονόμου λόγω τραυματισμού και μοιραία ο ομοσπονδιακός τεχνικός δεν μπορούσε να προχωρήσει σε κάποια άλλη διορθωτική κίνηση.

Οι Μαγυάροι κλείστηκαν στα καρέ τους και για ένα 20λεπτο κράτησαν πολύ εύκολα το προβάδισμά τους, με την ελληνική ομάδα να κάνει την προσπάθειά της μετά το 70' και να δημιουργεί τουλάχιστον τέσσερις σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.

Αυτό όμως δεν ήρθε ποτέ και μοιραία καταγράφηκε και η πρώτη ήττα στη νεοσύστατη διοργάνωση της ΟΥΕΦΑ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λευκορώσος Αλεκσέι Κουλμπάκοφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντμίτρι Ζουκ και Όλεγκ Μασλιάνκο. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Λευκορώσοι Ντένις Σερμπάκοφ και Ντζμίτρι Ντζίμτριου.

Κίτρινες: 50' Ρόλαντ Σάλαϊ - 35' Τζαβέλλας, 78' Οικονόμου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Mάρκο Ρόσι): Γκούλατσι, Μπέσε, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Κόβατς (81' Πάτκαϊ), Άνταμ Νάγκι, Κλαϊνχάισλερ, Βάργκα (62' Λόβεντσιτς), Άνταμ Σάλαϊ (69' Έπελ), Ρόλαντ Σάλαϊ.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Μπάρκας, Τοροσίδης, Μανωλάς (52' λ. τρ. Οικονόμου), Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας (46' Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Πέλκας, Δώνης (46' Μήτρογλου).