02/05/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2018 - 23:36

Σεφτέ με Μοράρ ο Παναιτωλικός

Με δύο γκολ του Ρουμάνου φορ οι Αγρινιώτες νίκησαν 2-1 τον ΟΦΗ, που άργησε να ξυπνήσει

Αυτή τη φορά αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα... Ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε 2-1 του ΟΦΗ το βράδυ της Δευτέρας (3/9) στο «σπίτι» του και κατέγραψε το πρώτο φετινό του τρίποντο στο πρωτάθλημα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Βλαντ Μοράρ.

Ο Ρουμάνος επιθετικός σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα, έχοντας ταλαιπωρήσει πάρα πολύ τους αμυντικούς των Ηρακλειωτών στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής.

Έτσι, τα «καναρίνια» άφησαν πίσω την ήττα της πρεμιέρας από τον Ατρόμητο, με τον Τσοκάνη να πραγματοποιεί με τη σειρά του πολύ καλή εμφάνιση στο Αγρίνιο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στο 39', δεν ήταν ήρεμη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, με τους Νέιρα και Πλατέλλα σε κακή βραδιά.

Καλή εικόνα έδειξαν οι επανακάμψαντες στη Σούπερ Λίγκα μόνο στο τελευταίο 20λεπτο, ήταν όμως αργά και η πρώτη ήττα δεν απεφεύχθη.

Επτά κίτρινες κι ένα γκολ...

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς θεάματος, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν και με αμφότερους τους αντιπάλους να έχουν θέματα με την ανάπτυξη του παιχνιδιού τους.

Οι γηπεδούχοι, όμως, στη μοναδική μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης βρήκαν το γκολ με τον Μοράρ στο 24', σε μια πολύ δύσκολη φάση είναι η αλήθεια, καθώς ο Ρουμάνος φορ ίσως ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος.

Από την πλευρά τους, οι Ηρακλειώτες ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Βουό από τον Κυριακίδη στο 38', αλλά τελικά ο Αφρικανός επιθετικός είδε την κίτρινη κάρτα για θέατρο από τον διαιτητή Γρατσάνη, χωρίς και σε αυτή την περίπτωση να είναι απόλυτα ξεκάθαρο τι έγινε.

Όπως και να έχει, ήταν ένα ματς μετριότατο, με πολλά νεύρα και με τον Τρικαλινό ρέφερι να βγάζει επτά κίτρινες!

Όταν ξύπνησε ο ΟΦΗ ήταν αργά...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δέλλα μπήκαν δυνατά και έψαξαν το γρήγορο δεύτερο γκολ, με τον Μοράρ να σπαταλά σημαντική ευκαιρία στο 47'.

Στο 58ο λεπτό, όμως, ο ίδιος ήταν που δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την αμυντική αδράνεια των Κρητικών, δείχνοντας εν πολλοίς να τελειώνει το ματς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, καθώς οι Αγρινιώτες σταδιακά οπισθοχώρησαν στην προσπάθειά τους να διαχειριστούν το καθαρό τους προβάδισμα, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Ντίνα για τον ΟΦΗ, ερχόμενος από τον πάγκο και δίνοντας πνοή στην ομάδα του.

Και ο Αραβίδης βοήθησε μπαίνοντας και αυτός ως αλλαγή κι έτσι ο Κυριακίδης χρειάστηκε να πραγματοποιήσει μερικές σπουδαίες επεμβάσεις, πριν έρθει τελικά το 2-1 από αυτογκόλ του Έρικσον στο 88'.

Οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν για να κρατήσουν το τρίποντο, αλλά το σφύριγμα της λήξης έφερε χαμόγελα για εκείνους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γρατσάνης του Συνδέσμου Τρικάλων με βοηθούς τον Δίπλαρη του Συνδέσμου Καρδίτσας και τον Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας.

Κίτρινες: 35' Μιχάι, 45' Άργκους, 69' Μοράρ, 83' Ρόσα, 89' Χαντάκιας - 14' Μεγιάδο, 19' Ποτουρίδης, 20' Μπολάκης, 38' Boυό, 45' Νέιρα, 53' Κουτσιανικούλης, 57' Παπαστεριανός, 71' Ντίνας.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Δημήτρης Kυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης, Έρικσον, Μανά (81' Ρότσα), Γουίλιαν (66' Λιάβας), Μάζουρεκ (86' Χαντάκιας), Ντίας, Μοράρ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος (29' λ. τρ. Παπαστεριανός), Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Μπολάκης, Μεγιάδο, Παύλος Κυριακίδης, Πλατέλλας (61' Ντίνας), Νέιρα, Κουτσιανικούλης (75' Αραβίδης), Βουό.