26/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Κυριακή 5 Αυγούστου 2018 - 21:30

Φωνάζει για ενίσχυση ο Παναθηναϊκός

Για λύπηση στο πρώτο ημίχρονο, καλούτσικος στο δεύτερο στη φιλική ήττα με 1-0 από την Ομόνοια

Τα αποτελέσματα στα φιλικά παιχνίδια μικρή σημασία έχουν και για τον Παναθηναϊκό η ήττα στο ΓΣΠ από την Ομόνοια με 1-0 το βράδυ της Κυριακής (5/8) ήταν απλά η τέταρτη στα πέντε ματς που έχει δώσει έως τώρα στην προετοιμασία του.

Αυτό που έχει σημασία όμως είναι πως και πάλι οι «πράσινοι» έδειξαν ότι φωνάζουν για ενίσχυση, τόσο στην άμυνα όσο βέβαια και στη γραμμή κρούσης, όπου τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν υπάρχει καμία αξιόπιστη λύση.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, λοιπόν, είναι φιλότιμη, όσοι νεαροί αγωνίζονται το παλεύουν, όμως είναι αντιληπτό ότι οι ενέσεις ποιότητας στο ρόστερ επιβάλλονται να γίνουν όσο το δυνατόν συντομότερα.

Κόντρα στους Κύπριους το «τριφύλλι» ήταν... μαραμένο για 45 λεπτά, για να ψιλοανθίσει στη συνέχεια, με τους Εμμανουηλίδη, Μπουζούκη και Πίσπα να δείχνουν καλά στοιχεία στο διάστημα που χρησιμοποιήθηκαν, ενώ η είσοδος του Κουρμπέλη στο δεύτερο μισό του αγώνα σίγουρα σουλούπωσε ανασταλτικά τον ΠΑΟ.

Ήταν πολύ κακός...

Aρνητική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Δώνη να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να είναι παντελώς ακίνδυνοι επιθετικά.

Ο Κουλιμπαλί κάτι προσπαθούσε να κάνει από δεξιά, δίχως όμως να έχει ουσία στο παιχνίδι του, την ίδια στιγμή που οι «πράσινοι» αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν, αφού έκαναν πολλά αβίαστα λάθη.

Σε μία από τις αρκετές αδράνειες της άμυνας ο Ντάρμπισιρ δεν χαρίστηκε και με κοντινή κεφαλιά βρήκε δίχτυα στο 18', ενώ ο Κότσαρης πραγματοποίησε δύο σπουδαίες επεμβάσεις και ο ΠΑΟ απέφυγε ένα δεύτερο γκολ.

Βελτιώθηκε και μπορούσε την ισοφάριση...

Στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειξε καλύτερο πρόσωπο, κυρίως ανασταλτικά, μην επιτρέποντας στην Ομόνοια να φανεί περαιτέρω απειλητική.

Ο Δώνης άλλαξε σταδιακά όλη την ενδεκάδα, πλην του Κότσαρη στο τέρμα, και το «τριφύλλι» έβγαλε ενέργεια και σφυγμό και επιθετικά μετά το 75'.

Εμμανουηλίδης και Πίσπας, μάλιστα, είχαν σημαντικές ευκαιρίες για το 1-1 στα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟ εντέλει να μην αποφεύγει άλλη μία φιλική ήττα.

Κίτρινες: 31' Λόπες - 51' Κουρμπέλης.

OMOΝΟΙΑ (Κάρλος Ολίβα): Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Κούσουλος, Λόπες, Ενρίκεζ, Σοάρες (69' Ζαρσίνιο), Χριστοφή (75' Εντρένα), Μόντες (81' Αλμπίν), Ζίβετς (58' Λοέ), Ντάρμπισιρ (43' Ραμίρεζ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Γιόχανσον (66' Μαυρομάτης), Θεοχάρης (75' Αποστολάκης), Οικονόμου (81' Πίσπας), Κουλιμπαλί (75' Οικονομόπουλος), Χατζηθεοδωρίδης (79' Κουντουριώτης), Στάικος (46' Κουρμπέλης), Κάτσε (66' Τζανδάρης), Δώνης (70' Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης (46' Μπουζούκης), Ρεγκάκος (46' Σέχου).