26/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Τετάρτη 18 Ιουλίου 2018 - 21:29

Αρέσει δεν αρέσει, έχει Γκερέρο!

Προβληματική εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, αλλά και πολλές δοκιμές στο φιλικό 1-1 με την σαφώς πιο έτοιμη Σιντ Τρούιντεν * Ξανά δίχτυα ο Ισπανός επιθετικός * Κακοί στο α’ ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», βελτιωμένοι στο δεύτερο 45λεπτο * Κέρδος οι Καμαρά, Μάνος

Ένα σχήμα με πολλές διαφοροποιήσεις σε σχέση με τους προκρινόμενους για βασικούς της νέας σεζόν κατέβασε ο Πέδρο Μαρτίνς στο φιλικό με την Σιντ Τρούιντεν και αυτό δεν άργησε να φανεί… Ο Ολυμπιακός ήταν προβληματικός στο τρίτο τεστ του επί βελγικού εδάφους, αλλά αρέσει δεν αρέσει, έχει βρει σκόρερ. Ο λόγος για τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, ο οποίος βρήκε ξανά δίχτυα και ήταν αυτός, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο Μέριγκαν την Τετάρτη (18/7).

Ο Ισπανός επιθετικός έχει σκοράρει και στα πέντε ματς, που έχουν δώσει οι «ερυθρόλευκοι» από την έναρξη της προετοιμασίας φτάνοντας ήδη τα έξι συνολικά τέρματα! Και αυτό το… διαρκείας του 28χρονου άσου με τις αντίπαλες εστίες αποτελεί ένα ελπιδοφόρο μήνυμα για τους Πειραιώτες εν όψει των επίσημων υποχρεώσεων τους σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Αυτό ήταν και το καλύτερο απ’ όσα θα μείνουν από την αναμέτρηση κόντρα στην Σιντ Τρούιντεν, η οποία ήταν σαφώς πιο έτοιμη και καλύτερη του Ολυμπιακού στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, καθώς στο τέλος Ιουλίου ξεκινά για αυτήν και το πρωτάθλημα.

Το ζητούμενο, βέβαια, είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και ειδικά ημίωρο, όπου όχι μόνο άργησε να συνέλθει από το γρήγορο 1-0 των Βέλγων (προηγήθηκαν Ντούκενς), αλλά έμπαζε εμφανώς από τα πλάγια…

Και δεν αναφερόμαστε βασικά στην πλευρά του Κούτρη (τηρημένων των αναλογιών τα πήγε καλά για πρώτο αγώνα μετά τον τραυματισμό του), αλλά στη δεξιά, όπου υπήρχε ένα μόνιμο κενό, το οποίο οι Βέλγοι κάθε λίγο και λιγάκι το εκμεταλλεύονταν…

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και δύο – τρεις ευκαιρίες για να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κακό αμυντικό συντονισμό, ήταν άνευροι και έκαναν πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις τους και στη μεσαία γραμμή.

Φωτεινές εξαιρέσεις… δύο μετρημένες στο πρώτο 45λεπτο. Ο ακούραστος Καμαρά και ο υπερφιλότιμος Μάνος. Αυτό το δίδυμο κράτησε όσο μπορούσε τους Πειραιώτες, δεν έφτασε, αλλά ήταν κέρδος.

Στο β’ ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» σουλουπώθηκαν κάπως, πίεζαν πιο ψηλά, έβγαλαν κάποια μεγαλύτερη αγωνιστικότητα και έγιναν πιο απειλητικοί με τη συμμετοχή του Βουρσάι -«ξύπνησε» μετά το 46'- να βοηθάει σε αυτή την εικόνα αρκετά.

Εν τέλει ο Ολυμπιακός απέφυγε την ήττα στο εν λόγω φιλικό όταν επιστρατεύτηκαν τέσσερις «βασικοί» με τον Γκερέρο να νικά μαζί με τον ήλιο στον αέρα τον γκολκίπερ των Βέλγων και να ισοφαρίζει στο 87’.

Πάντως, ορισμένοι «ερυθρόλευκοι» παίρνουν τις ευκαιρίες τους και τις πετούν στα σκουπίδια, οπότε ο Πορτογάλος κόουτς έχει κάθε λόγο να μην τους… βλέπει όταν τα πράγματα σοβαρέψουν.

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΪΝΤΕΝ: Πικάρ, Τομιγιάσου, Γκαρθία Τένα (72’ Ομαέ), Ντε Σαρτ (84’ Μπουλάτ ), Ντε Πέτερ, Μποτάκα, Ντούκενς (66’ Γιάνσενς), Μπέζους, Ντε Μπρούιν, Σεμπάλος (66’ Ακολάτσε), Ντε Νόρε (46’ Αντούν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Μασούρας, Μιράντα, Νικολάου (46' Βούκοβιτς), Κούτρης (62' Τσιμίκας), Ρομαρό (75' Μπουχαλάκης), Καμαρά, Ανδρούτσος (75' Φορτούνης), Πάρντο (75' Χριστοδουλόπουλος), Βρουσάι, Μάνος (75' Γκερέρο).