19/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Τρίτη 10 Ιουλίου 2018 - 22:59

Το γαλλικό κλειδί του τελικού ο Ουμτιτί!

Οι «τρικολόρ» έκαμψαν με 1-0 την αντίσταση του Βελγίου, με σκόρερ τον στόπερ της Μπαρτσελόνα, και είναι η μία φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας * Σωστή διαχείριση από τους νικητές μετά το γκολ στο 51’

Άλλο η Ιαπωνία, άλλο η Γαλλία… Η βαριά φανέλα παίζει πάντα τον ρόλο της και αποδεικνύει πράγματα. Κάτι, που ισχύει στην περίπτωση των «τρικολόρ», οι οποίοι επικράτησαν με 1-0 του Βελγίου στην Αγία Πετρούπολη και προκρίθηκαν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 2006.

Ναι οι «κόκκινοι διάβολοι» έδειξαν κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης ότι διαθέτουν μια ποιοτική ομάδα. Είχαν το σθένος να πετάξουν εκτός ημιτελικών την Ιαπωνία, μετατρέποντας το εις βάρος τους 2-0 σε 3-2, ωστόσο κόντρα στους «τρικολόρ» τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν μπορεί να μην είχε την κατοχή της μπάλας αλλά εκμεταλλεύτηκε τις χτυπητές αδυναμίες που έδειξαν οι Βέλγοι στην άμυνά τους και με ένα γκολ του Ουμτιτί στο 51’ πέτυχε τον σκοπό της. Μάλιστα, μετά το γκολ έκανε τρομερή διαχείριση του υπέρ της σκορ, κατάπιε τη μπάλα μην αφήνοντας περιθώρια στους «κόκκινους διάβολους». Θα μπορούσε κάλλιστα στο φινάλε να τους εκθέσει, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες.

Το σίγουρο είναι πως η Γαλλία δίκαια φτάνει στον τελικό. Μπορεί να μην έχει εντυπωσιάσει αλλά από την αρχή του τουρνουά είναι με διαφορά η πιο σταθερή ομάδα, πραγματοποιώντας σοβαρές και μεστές εμφανίσεις.

Εκατέρωθεν ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο

Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο κυκλοφορούσε περισσότερη ώρα τη μπάλα, ωστόσο και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 15’ το σουτ του Αζάρ πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 22’ ο Γιορίς απέκρουσε εντυπωσιακά αυτό του Αλντερβάιρελντ. Από την πλευρά τους οι «τρικολόρ» απείλησαν με κεφαλιά του Ζιρού (31’) και τετ α τετ του Παβάρ (39’).

Χτύπημα από αέρος

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι «τρικολόρ» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από φαρμακερή εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν, ο Ουμτιτί με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0. Η είσοδος του Μέρτνες στον αγωνιστικό χώρο έδωσε φρεσκάδα στο Βέλγιο. Από δική του σέντρα στο 65’ ο Φελαϊνί δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι ενώ στο 81’ ο Βίτσελ με μακρινό σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιορίς.

Στα τελευταία λεπτά οι Βέλγοι βγήκαν μπροστά κυνηγώντας την ισοφάριση και θα μπορούσαν να το πληρώσουν δεχόμενοι και δεύτερο γκολ αν ο Κουρτουά δεν έλεγε «όχι» στις προσπάθειες των Γκριεζμάν και Τολισό στις καθυστερήσεις.

Διαιτητής ήταν ο Ουρουγουανός, Αντρές Κούνια, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Νίκολας Ταράν και Μαουρίσιο Εσπινόζα.

Κίτρινες: 87’ Καντέ, 90+2’ Εμπαπέ - 63’ Αζάρ, 71’ Αλντερβάιρελντ, 90+4’ Βερτόνχεν

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Πογκμπά, Καντέ, Ματουϊντί (86’ Ματουϊντί), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (85’ Ενζονζί)

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Τσαντλί (90+1’ Μπατσουαγί), Ντεμπελέ (60’ Μέρτενς), Βίτσελ, Φελαϊνί (80’ Καράσκο), Ντε Μπρούιν, Αζάρ, Λουκάκου