29/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018 - 19:59

Ο Νιγηριανός φίλος της Αργεντινής…

Με πρωταγωνιστή και δις σκόρερ τον Μούσα, η Νιγηρία νίκησε 2-0 την Ισλανδία, είναι μέσα στο κόλπο της πρόκρισης στους 16» του Μουντιάλ και ταυτόχρονα έδωσε ελπίδες στον Μέσι και την παρέα του

Νίκησε και… δούλεψε και για την Αργεντινή η Νιγηρία… Οι «σούπερ αετοί» επικράτησαν με 2-0 της Ισλανδίας την Παρασκευή (22/6), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, και παραμένουν για τα καλά στο κυνήγι της πρόκρισης,

Ένα αποτέλεσμα, πάντως, που βολεύει και τη «σελέστε», η οποία αν τους νικήσει την Τρίτη (26/6) με ένα γκολ περισσότερο από ότι η Ισλανδία την Κροατία, η αν δε νικήσουν οι Σκανδιναβοί, θα εξασφαλίσει το δεύτερο εισιτήριο.

Όλα τα… λεφτά για τους νικητές ήταν ο Μούσα, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την παραπαίουσα στο δεύτερο ημίχρονο ισλανδική άμυνα σημειώνοντας και τα δύο γκολ της ομάδας έχοντας και ένα δοκάρι. Μεγάλο ματς έκανε και ο Ετέμπο που «κατάπιε» πολλά χιλιόμετρα…

Από την άλλη, οι Ισλανδοί που απείλησαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο είχαν σε κακή μέρα το μεγάλο τους αστέρι, Γκ. Σίγκουρντσον, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 83’.

«Σούπα» το πρώτο ημίχρονο

Ιδιαίτερα προσεκτικές ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, προσέχοντας τα νώτα τους. Οι Νιγηριανοί είχαν μία ανούσια κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να πατήσουν εύκολα περιοχή κόντρα στους παίκτες του Χέιμιρ Χάλγκριμσον, οι οποίοι απειλούσαν κυρίως από τις στημένες φάσεις, έχοντας δύο καλές στιγμές με τους Γκ. Σίγκουρντσον (3’) και Φινμπόγκασον (45’).

Έκανε... πάρτι ο Μούσα

Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στη Νιγηρία… Οι «σούπερ αετοί» επέστρεψαν φουριόζοι από τα αποδυτήρια και στο 49’ ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μούσα. Οι παίκτες του Γκέρνοτ Ρορ όμως δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και στο 74’ έφτασαν κοντά στο γκολ, με το σουτ του Μούσα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο 25χρονος άσος πήρε το αίμα του πίσω και με ένα γκολ α λα Μέσι, έγραψε το 2-0. Οι Ισλανδοί είχαν την ευκαιρία να μειώσουν και να μπουν ξανά στο ματς, όμως στο 83’ ο Γκ. Σίγκουρντσον έστειλε στα πουλιά το πέναλτι που κέρδισε ο Φινμπόγκασον – σωστή υπόδειξη του ρέφερι που συμβουλεύτηκε και το VAR– από τον Εμπουέχι.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι η Νιγηρία έβαλε… φωτιά στον όμιλο, με την 3η αγωνιστική να κρίνει τη δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Διαιτητής ήταν ο Μάθιου Κόνγκερ (Νέα Ζηλανδία), με βοηθούς τους Σάιμον Λουντ (Νέα Ζηλανδία) και Τεβίτα Μακασίνι (Τόνγκα).

Κίτρινες: 44’ Ιντόβου

ΝΙΓΗΡΙΑ (Γκέρνοτ Ρορ): Ουζόχο, Ιντόβου (46’ Εμπουέχι), Ομερούο, Μπαλόγκουν, Εκόνγκ, Εντιντί, Ετέμπο (90’ Ιβόμπι), Μόουζες, Μούσα, Μίκελ, Ιχεανάτσο (85’ Ιγκάλο)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Ρ. Σίγκουρντσον (64’ Ίνγκασον), Άρνασον, Μάγκνουσον, Γκίσλασον, Μπιάρνασον, Γκ. Σίγκουρντσον, Γκούναρσον (87’ Σκουλασον), Μπόντβαρσον (71’ Σιγκούρνταρσον), Φινμπόγκασον