25/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 - 17:00

Μοιρασιά και... όλα ανοιχτά

Δανία και Αυστραλία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική * Χάρηκαν νωρίς με Έρικσεν οι Δανοί, ισοφάριση με πέναλτι μέσω VAR για τα «καγκουρό»

Και τώρα... αίμα και άμμος την τελευταία αγωνιστική. Δανία και Αυστραλία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 την Πέμπτη (21/6) για τη δεύτερη αγωνιστική του 3ου ομίλου και στο τρίτο τους ματς θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση από τον όμιλο που συμμετέχουν επίσης Γαλλία και Περού.

Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για τους Δανούς που προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με ωραίο γκολ του Έρικσεν, αλλά με τη βοήθεια του VAR η Αυστραλία κέρδισε σωστά πέναλτι στο 38' και ο... απόλυτος από την άσπρη βούλα Γέντινακ δεν αστόχησε.

Έτσι, έλαβε τέλος και το σερί των πέντε αγώνων που διατηρούσε η ομάδα του Χαρέιντε χωρίς να δεχθεί γκολ και δεν μπόρεσε να «αγκαλιάσει» πρόωρα την πρόκριση.

Βίοι... αντίθετοι σε αρχή και τέλος

Το ματς είχε από το ξεκίνημα ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν καλά τρεξίματα και να πιέζουν ψηλά. Το γκολ του Έρικσεν άλλαξε από νωρίς τις ισορροπίες, αφού επιτεύχθηκε μόλις στο 7ο λεπτό και στη συνέχεια οι Δανοί έκλεισαν καλά τους χώρους, δυσκολεύοντας το έργο των «καγκουρό» για ισοφάριση.

Ο Κιάερ ήταν εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, με τους Αυστραλούς να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις και στημένες μπάλες.

Και τελικά η ισοφάριση ήρθε μέσω στημένης φάσης, αφού το VAR έκανε για άλλη μια φορά την εμφάνισή του για να... αποσαφηνίσει την κατάσταση σε χέρι του Πόουλσεν, με τον ρέφερι να υποδεικνύει σωστά το πέναλτι. Ο Γέντινακ δεν λάθεψε και το ματς ξαναπήρε φωτιά που διατηρήθηκε... ζωντανή και στην επανάληψη.

Δεν μπόρεσαν το... άλμα τα «καγκουρό»

Οι Δανοί μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, αλλά σύντομα οι Αυστραλοί έβαλαν πιο δύσκολα στον Σμάιχελ. Η Δανία δεν έδειχνε διατεθειμένη να πάρει ιδιαίτερα ρίσκα, αφού το «Χ» δεν την χαλούσε ιδιαίτερα, ενώ τα «καγκουρό» κυνήγησαν το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Παρόλα αυτά, δεν επέδειξαν ιδιαίτερη ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια, ενώ όταν χρειάστηκε ο Σμάιχελ επενέβη σωτήρια. Η είσοδος του Αρζάνι έδωσε νέα ώθηση στην ομάδα του Φαν Μάρβαϊκ που αύξησε την πίεσή της προς το φινάλε, με τον νεαρό να μπαίνει στις φάσεις και να χάνει και μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς.

Διαιτητής ήταν ο Αντόνιο Ματέου από την Ισπανία, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πάου Σεμπριαν και Ρομπέρτο Ντίαθ, ενώ τέταρτος ήταν ο Μπαμλάκου Ουεγέσα από την Αιθιοπία.

Κίτρινες: 37' Πόουλσεν, 84' Σίστο

ΔΑΝΙΑ (Άγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Ντάλσγκααρντ, Λάρσεν, Κιάερ, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Έρικσεν, Σένε, Πόουλσεν (59' Μπρέιθγουεϊτ), Σίστο, Ν. Γιόργκενσεν (68' Κορνέλιους).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπερτ φαν Μάρβαϊκ): Ράιαν, Ρίσντον, Μπέχιτς, Σέινσμπουρι, Μίλιγκαν, Γέντινακ, Μούι, Λέκι, Κρούζε (68' Αρζάνι), Ρόγκιτς (82' Ιρβάιν), Ναμπουτ (75' λ.τ. Γιούριτς).