06/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Μαΐου 2018 - 18:56

Τραγωδία για ΑΣΑ στο 92’

Ο Άρης νίκησε με πέναλτι στις καθυστερήσεις (0-1) και έριξε την Αναγέννηση Καρδίτσας στη Γ’ Εθνική * Μοιραίος ο Γκέκας * Είχαν και δοκάρι οι Θεσσαλονικείς

Ψυχρολουσία για την ΑΣΑ… Η Αναγέννηση Καρδίτσας κρατούσε στα χέρια της, για 92 λεπτά, την ισοπαλία – παραμονή απέναντι στον Άρη.

Ωστόσο δεν τη γλίτωσε, καθώς με ένα πέναλτι του Λώττα, οι «κίτρινοι» τη νίκησαν με 0-1 την Κυριακή (27/5) και την έριξαν στη Γ’ Εθνική.

Μάλιστα, ο υποβιβασμός ήρθε όντας ισόβαθμη στους 34 βαθμούς με τη Σπάρτη. Οι Λάκωνες μπορεί να γνώρισαν βαριά ήττα από τον ΟΦΗ (5-0) αλλά υπερείχαν στην ισοβαθμία έναντι των Θεσσαλών και έσωσαν την κατηγορία.

Μοιραίος των ηττημένων ήταν ο Γκέκας, ο οποίος έκανε σπουδαίες επεμβάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα ωστόσο ήταν και αυτός που υπέπεσε στην παράβαση του πέναλτι, ανατρέποντας τον Πασά.

«Φτωχό» σε θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους γηπεδούχους να ρίχνουν το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνά τους, προκειμένου να κρατήσουν ανέπαφη στην εστία τους.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους «κίτρινους» στο 11’. Μπαστακός και Πασάς συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να βγαίνει φάτσα με τον Γκέκα αλλά να μην καταφέρνει να τον νικήσει.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού διατήρησε τη μπάλα στα πόδια της και στο 30’ απείλησε εκ νέου με την κεφαλιά του Μπαστακού, που πέρασε άουτ.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ.

Μία από τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να διατηρεί τη μπάλα στα πόδια  του και τους γηπεδούχους να αμύνονται.

Οι ευκαιρίες έρχονταν με το σταγονόμετρο… Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 79’, για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή, με τον Τσουμάνη να σημαδεύει το δοκάρι.

Στα λεπτά που απέμεναν, η ΑΣΑ έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε… Στο 91’ ο Γκέκας ανέτρεψε καθαρά τον Πασά με τον ρέφερι Αντωνίου να καταλογίζει πέναλτι.

Ο νεοεισελθών Λώττα ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έγραψε το τελικό 0-1, το οποίο ήταν καταδικαστικό για τους Θεσσαλούς.

Διαιτητής ήταν ο Αντωνίου (Αθηνών), με βοηθούς τους Παρασίου (Ημαθίας) και Γιαννίκο (Πειραιά). Τέταρτος ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 51’ Βατουσιάδης, 90+2’ Γκέκας - 90+3’, 90+5' Σταματάκης – 69’ Κανακούδης

Κόκκινες: 90+5' Σταματάκης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Κωνσταντινόπουλος, Τζέκος, Βατουσιάδης, Μπιτέλης, Πλαβούκος (89’ Μπούσδρας), Σταματάκης, Πλούμης (58’ Ντάγκρας), Σουντουρά, Χαντζάρας.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος (46’ Κλιγγόπουλος), Τσουμάνης, Μαραγκός, Κανακούδης, Νίκιτς, Μουμίν, Παυλίδης (83’ Χαντί), Πασάς, Μπαργκάν (64’ Λώττας), Μπαστακός.