29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 18:55

Οι παγκίτες έδωσαν τη νίκη στον Άρη

Πασάς και Παυλίδης βρήκαν δίχτυα στο 2-0 των «κίτρινων» επί του Πανσερραϊκού * Έπαιξε 57 λεπτά και αποθεώθηκε ο Νέτο

Έκλεισε όπως έπρεπε τα εντός έδρας παιχνίδια του στη Β' Εθνική... Ο Άρης κέρδισε 2-0 τον Πανσερραϊκό το απόγευμα της Κυριακής (20/5) για την 33η αγωνιστική και ολοκλήρωσε τους φετινούς του αγώνες στο «Κλεάνθης Βικελίδης», μετρώντας 82 βαθμούς στη δεύτερη θέση μία «στροφή» πριν το φινάλε της σεζόν και όντας στο -1 από τον πρωτοπόρο ΟΦΗ.

Η ατμόσφαιρα ήταν πανηγυρική, οι φίλαθλοι των Θεσσαλονικέων έδωσαν δυναμικό «παρών» και ο Ντάρσι Νέτο, που ήταν το τιμώμενο πρόσωπο αφού αποσύρεται από την ενεργό δράση και βραβεύθηκε πριν την έναρξη του ματς από τον Θοδωρή Καρυπίδη, έπαιξε 57 λεπτά και καταχειροκροτήθηκε.

Την ίδια στιγμή, ο Σπανός είδε τους Πασά και Παυλίδη να έρχονται από τον πάγκο και να σκοράρουν αμφότεροι, με τους Σερραίους από την πλευρά τους να είναι αξιόμαχοι, κι ενώ ήδη έχουν υποβιβαστεί στη Γ' Εθνική, αξίζοντας τουλάχιστον ένα γκολ.

Πιο δραστήριοι οι Σερραίοι...

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο φλυαρούσαν και έδειχναν αρκετά νωχελικοί στις κινήσεις τους.

Έτσι, ο Άντμαν δεν ανησύχησε καθόλου, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Πέτρου Στοΐλα ήταν πιο δραστήριοι, με Κάκκο και Πόζογλου πολύ κινητικούς και με τον πρώτο να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 37', αστοχώντας από κοντά.

Το 0-0, λοιπόν, σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων σε ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο.

Του βγήκαν οι αλλαγές...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση και έψαξαν από νωρίς το γκολ, με τον Μπαργκάν να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του και να αγγίζει το 1-0 στο 57', σημαδεύοντας το δοκάρι.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Νέτο αντικαταστάθηκε από τον Παυλίδη και γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς των «κίτρινων», ενώ ο Σπανός έριξε στο ματς και τον Πασά αντί του Πλατέλλα, για να αποδειχθεί ότι είχε έμπνευση.

Στο 59', λοιπόν, ο Πασάς από κοντά και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα άνοιξε το σκορ, με τα «λιοντάρια» να αγγίζουν την ισοφάριση στο 70', όμως ο Καντιμοίρης νίκησε σε δύο διαδοχικές προσπάθειες τον Ποζατζίδη.

Εντέλει, ο Παυλίδης με κεφαλιά στο 81' σφράγισε το τρίποντο του Άρη, δικαιώνοντας απόλυτα τον Σπανό για τις αλλαγές του και με τους γηπεδούχους να παραμένουν στο κυνήγι της κατάκτησης του τίτλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τάσης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Γούτα του Συνδέσμου Χαλκιδικής και τον Θανασιά του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες 33' Δεληζήσης, 48' Ιντζόγλου, 65' Παυλίδης, 70' Μπαργκάν - 9' Στέβιτς, 17' Πόζογλου, 45'+1 Κάκκο, 79' Ναζίμ, 83' Αναστασόπουλος.

Κόκκινες: 86' Βαλεριάνος (στον πάγκο).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος (76' Μπούρμπος), Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας (58' Πασάς), Νέτο (57' Παυλίδης), Μπαργκάν, Διαμαντόπουλος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πέτρος Στοΐλας): Άντμαν, Στέβιτς, Τσελεπίδης, Τσαμούρης, Ποζατζίδης, Ναζίμ, Γιαξής (68' Κρητικός), Αναστασόπουλος, Κάκκο (88' Πέτρου), Πόζογλου (75' Δούμτσιος), Ενομό.