28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 19:09

Τη δουλειά του ο Άρης, έμπλεξε άσχημα η Σπάρτη

Άνετο πέρασμα των «κίτρινων» από την έδρα των Λακώνων με 3-0

Έχει πάρει ήδη την άνοδο, αλλά παραμένει σοβαρός... Εύκολη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Αρης το απόγευμα της Τετάρτης (16/5), επικρατώντας της Σπάρτης με 3-0 για την 32η αγωνιστική της Β' Εθνικής και φτάνοντας τους 79 βαθμούς, όντας στο -1 από τον πρωτοπόρο ΟΦΗ.

Οι «κίτρινοι» ήταν σοβαροί, συγκεντρωμένοι και η διαφορά κλάσης μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής, με τους Μπαργκάν και Πασά να περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων.

Την ίδια στιγμή, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη έχει μπλέξει για τα καλά σε ό,τι αφορά την παραμονή, καθώς με 40 βαθμούς μοιράζεται τη 10η θέση με Εργοτέλη, Αναγέννηση Καρδίτσας και Αιγινιακό, έχοντας να αντιμετωπίσει στις δύο τελευταίες «στροφές» του πρωταθλήματος μακριά από την έδρα της τόσο τη Δόξα Δράμας όσο και τον ΟΦΗ, οπότε γίνεται αντιληπτό ότι έχει πολύ δύσκολο έργο.

Ο Οικονομόπουλος ήταν αυτός που ξεχώρισε από πλευράς Λακώνων.

Σαφώς ανώτερος ο Άρης, χωρίς λόγο οι διαμαρτυρίες των Λακώνων...

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης επέβαλε γρήγορα το ρυθμό του και, δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα, έφτανε άνετα στα αντίπαλα καρέ, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που δημιουργούσε.

Οι Λάκωνες προσπαθούσαν με κάποιες αντεπιθέσεις να απειλήσουν, με τον Καντιμοίρη να δηλώνει παρών τη μοναδική φορά που χρειάστηκε να επέμβει, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και τελικά να βρίσκουν το γκολ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Διαμαντόπουλου στο 45'+2.

Η παράβαση υποδείχθηκε σωστά από τον διαιτητή Μαρκαντωνάτο στο παρατεταμένο κράτημα του Δεληζήση από τον Οικονομόπουλο, αλλά οι παίκτες του Στεφανίδη αντέδρασαν πολύ έντονα και ιδιαίτερα ο γκολκίπερ Μακρυωνίτης.

Το ματς διεκόπη για επτά λεπτά, ο Μαρκαντωνάτος και οι βοηθοί του πήγαν στα αποδυτήρια, για να επιστρέψουν εντέλει, να μοιράσει ο ρέφερι μερικές κίτρινες και κάπως έτσι να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Το «καθάρισε» εύκολα...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ατύχησαν να χάσουν με τραυματισμό τόσο τον Γουόρντεν όσο και τον Συμεωνίδη, που με τη σειρά του είχε αντικαταστήσει από νωρίς τον επίσης τραυματία Δεινόπαπα, με αποτέλεσμα οι αλλαγές να έχουν ολοκληρωθεί ήδη από το 57' και τα χέρια του Στεφανίδη να δένονται.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλονικείς ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση και στο 62' ο Πασάς βρήκε δίχτυα, για να «κλειδώσει» το τρίποντο.

Από εκεί και πέρα, ο Μπαργκάν σημάδεψε το δοκάρι στο 66', δέκα λεπτά αργότερα ο Διαμαντόπουλος σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ οι Πελοποννήσιοι προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της τιμής, είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε δίκαιο νικητή τον Άρη, που συνεχίζει να ελπίζει για την κατάκτηση του τίτλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Mαρκαντωνάτος του Συνδέσμου Ηλείας με βοηθούς τον Οικονόμου του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Φαρμάκη του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 45'+1 Παναγιώτου, 45'+2 Μακρυωνίτης, 45'+3 Νιάρος, 45'+3 Ζουλιώτης - 28' Χαντί, 53' Πασάς.

ΣΠΑΡΤΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Σάββα, Οικονομόπουλος, Nιάρος, Γραικός, Παναγιώτου, Δεινόπαπας (11' λ. τρ. Συμεωνίδης, 57' λ. τρ. Κολτσίδας), Tσιόφου, Γουόρντεν (52' λ. τρ. Μουζακίτης), Φουρτάδο.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Μαραγκός, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Πασάς, Χαντί (73' Λώττας), Μπαργκάν (78' Τσουμάνης), Διαμαντόπουλος (80' Μπαστακός).