26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Μαΐου 2018 - 19:00

Τον τελείωσε με ανατροπή...

Ο Απόλλων Καλαμαριάς (Πόντου)... μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε 2-1 του Παναιγιάλειου στο Αίγιο, εκμηδενίζοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων για παραμονή * Δύο δοκάρια ο Μπρίτο, ένα ο Σταματής

Πλέον ελπίζει μόνο σε... εξωαγωνιστικό θαύμα. Αν και προηγήθηκε κάνοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε, ο Παναιγιάλειος ηττήθηκε 2-1 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (Πόντου) μέσα στο Αίγιο την Κυριακή (6/5) για την 30ή αγωνιστική και είδε τις μαθηματικές του ελπίδες για παραμονή να εκμηδενίζονται.

Οι Αιγιώτες θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο γκολ, έχοντας και δοκάρι με τον Σταματή και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφεραν και τελικά δεν πήραν τίποτα από το ματς.

Αντίθετα, οι Πόντιοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος, χάρη και στις αλλαγές του Καλαϊτζίδη και έκαναν την ανατροπή, ενώ είχαν και δύο δοκάρια με τον Μπρίτο.

Με Κόκκορη οδηγό

Υποτονικά ξεκίνησε το ματς, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να βρουν ρυθμό και τα λάθη να έρχονται εκατέρωθεν. Ο Παναιγιάλειος, πάντως, πατούσε σαφώς καλύτερα και ήταν πιο απειλητικός, έχοντας και δοκάρι μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σταματή.

Οι «μελανόλευκοι» είχαν την κατοχή και κυνηγούσαν περισσότερο το γκολ, εκμεταλλευόμενοι και τα πολλά λάθη στην άμυνα των Ποντίων. Ένα από αυτά κιόλας, τραγικό του Καλογεράκη, έδωσε την ευκαιρία στον εξαιρετικό στο ματς Κόκκορη να ανοίξει το σκορ στο 31ο λεπτό.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που δύο λεπτά αργότερα είχαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αλλά ο Καλί λειτούργησε ως... τερματοφύλακας, διώχνοντας πάνω στη γραμμή, σε μια φάση που, όπως αποδείχθηκε, ήταν «κλειδί» για τη συνέχεια, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ο Παναιγιάλειος είχε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο μέχρι την ανάπαυλα, και αυτό φάνηκε και στατιστικά, με τους γηπεδούχους να έχουν 9(4) τελικές έναντι μόλις 2(1) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Πέτυχε το... λίφτινγκ

Τα προβλήματα του Απόλλωνα Καλαμαριάς (Πόντου) ήταν εμφανέστατα και ο Καλαϊτζίδης δεν θα μπορούσε να μην προσπαθήσει να τα διορθώσει. Και η αλλαγή – κλειδί αποδείχθηκε αυτή του Βλαχομήτρου που μπήκε και άλλαξε το ματς.

Τα πράγματα ξεκίνησαν έτσι και αλλιώς ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού σχεδόν με τη σέντρα ο πολύ καλός Καπίας έπειτα από πάσα του δραστήριου Μπρίτο έφερε το ματς στα ίσα. Το κλίμα είχε αντιστραφεί, η κατοχή είχε περάσει στο στρατόπεδο των Ποντίων (42%-58% στο φινάλε του ματς) και η πίεση αυξήθηκε κατακόρυφα.

Ο Μπρίτο είχε δύο μαζεμένα δοκάρια και ο Βλαχομήτρος που πίεζε και κυνηγούσε συνεχώς τις φάσεις επιβραβεύτηκε στο 63' βάζοντας επάξια το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Το γκολ έκοψε τα πόδια στους παίκτες του Παναιγιάλειου που, παρά τα κάποια κόρνερ που κέρδισε, έδειχνε παραδομένος και χωρίς δυνάμεις και γνώρισε λογικά βάσει της εικόνας του δευτέρου ημιχρόνου την ήττα που μαθηματικά τον φέρνει στη Γ' Εθνική.

Διαιτητής ήταν ο Σταύρος Δημητρόπουλος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Ευθύμιο Κουρέντα (Τρικάλων) και Ανδρέας Χαραλαμπόπουλο (Αρκαδίας), ενώ 4ος ήταν ο Νικόλαος Ανούσος (Λακωνίας).

Κίτρινες: 53' Σμίλτος, 62' Μηλιώτης, 85' Γαβριηλίδης, 87' Χαρίτος – 56' Καλογέρης

ΠΑΝΑΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου, Σμίλτος, Γαβριηλίδης, Γραμματίκας, Μηλιώτης, Γκούμας, Τζανουλίνος (84' Καναβέτας), Κάναλς (68' Χαρίτος), Ζαφειράκης, Κόκκορης (79' Δοξάκης), Σταματής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (ΠΟΝΤΟΥ) (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Καλί, Καπίας, Γεωργιάδης, Λιόνης, Καλογέρης, Καλαϊτζίδης (79' Τσεμπερίδης), Συμελίδης (18' λ.τ. Γκογκούδης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ηλιάδης (46' Βλαχομήτρος).