25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 5 Μαΐου 2018 - 20:56

Του έμεινε ο Πρίγιοβιτς...

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 3-0 τον Πλατανιά με δύο γκολ του Σέρβου φορ, ο οποίος οδεύει στο να τερματίσει πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα

Νικηφόρα έκλεισε την παρουσία του στη φετινή Σούπερ Λίγκα ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας σβηστά του Πλατανιά με 3-0 το βράδυ του Σαββάτου (5/5) στην Τούμπα και τερματίζοντας δεύτερος με 64 βαθμούς, όντας στο -6 από την ΑΕΚ.

Το γήπεδο των «ασπρόμαυρων» είχε πολύ κόσμο και οι οπαδοί του «Δικεφάλου του Βορρά» φώναξαν πολλές φορές το «νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές», εκφράζοντας έτσι την πάγια θέση πέρι αδικίας της ομάδας τους, ενώ ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς βρήκε δις δίχτυα και με 19 γκολ είναι πολύ κοντά στο να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, με τον ίδιο να το χαίρεται δεόντως.

Ήταν ένα ματς που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς οι Θεσσαλονικείς ήταν ξεκάθαρο ότι είχαν στο μυαλό τους τον τελικό Κυπέλλου του επόμενου Σαββάτου (12/5) με την ΑΕΚ, ενώ οι ήδη υποβιβασμένοι Χανιώτες, που είχαν όλους και όλους 15 παίκτες στην αποστολή, πάλεψαν για να χάσουν αξιοπρεπώς και τα κατάφεραν.

Τα έβαλε γρήγορα και χαλάρωσε...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε, όπως αναμενόταν, πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έψαξε το γρήγορο γκολ και αυτό ήρθε τελικά από τον Πέλκα στο 9'.

Έξι λεπτά αργότερα ο Πρίγιοβιτς από κοντά σημείωσε το 18ό του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και στην προσπάθειά του να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να κατεβάζουν σταδιακά... ταχύτητα, αφού άλλωστε ήλεγχαν απόλυτα το ρυθμό και οι Χανιώτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» πήγαν χαλαροί στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Το χάρηκε ο Πρίγιοβιτς...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κινούνται σε χαμηλές στροφές, με τον Μπίσεσβαρ να δείχνει τη μεγαλύτερη διάθεση και να έχει και μια καλή στιγμή στο 66'.

Ο Κασάλιτσα από πλευράς φιλοξενούμενων απείλησε για το 2-1 ένα λεπτό αργότερα, με τον Πασχαλάκη να αντιδρά αποτελεσματικά κι ενώ ο Λουτσέσκου έβγαλε νωρίς από το παιχνίδι τους Πέλκα και Μακ, προφανώς για λόγους ξεκούρασης εν όψει ΑΕΚ.

Το παιχνίδι όδευε στο να λήξει 2-0, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρίγιοβιτς αξιοποίησε με κεφαλιά την ασίστ του Βιεϊρίνια και είχε κάθε λόγο για να χαρεί, φτάνοντας τα 19 γκολ και αποτελώντας το αδιαφιλονίκητο φαβορί πια για να τερματίσει τη σεζόν ως πρώτος σκόρερ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Σίπκα του Συνδέσμου Πέλλας και τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας.

Κίτρινες: 11' Πέλκας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μιχόγεβιτς, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (75' Λημνιός), Πέλκας (50' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Μακ (63' Κάμπος), Πρίγιοβιτς.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάγιτς, Βάντερσον, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Ουές, Μαλσά, Ζίκο, Ντουαλά, Ενσικουλού (69' Σινγκ), Ουντότζι, Κασάλιτσα (84' Σάαντο).