25/04/2024
Champions League | Τρίτη 1 Μαΐου 2018 - 23:43

Πιστή στο ραντεβού η Ρεάλ!

Οι «μερένχες» έμειναν στο 2-2 με τη Μπάγερν Μονάχου στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και προκρίθηκαν για τρίτη σερί χρονιά στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Μια από τα ίδια... Την ευκαιρία να διεκδικήσει για τρίτη σερί χρονιά το τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ θα έχει η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «μερένχες» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Μπάγερν Μονάχου το βράδυ της Τρίτης (1/5) και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-2 στο πρώτο παιχνίδι στο Μόναχο έκλεισαν θέση για το Κίεβο.

Οι Μαδριλένοι δέχθηκαν αφόρητη πίεση από τους Βαυαρούς, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ωστόσο κατάφεραν να αντέξουν και να πανηγυρίσουν την πρόκριση.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς, έδειξαν ότι στόχος τους είναι να παίξουν φουλ επίθεση... Και μόλις στο 3' ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κίμιχ, ο οποίος με κοντινό σουτ νίκησε τον Κέιλορ Νάβας «παγώνοντας» το «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Όμως, η απάντηση των «μερένχες» ήταν άμεση, καθώς ο Μπενζεμά με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μαρσέλο, έφερε το παιχνίδι στα... ίσια.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Γερμανίας πίεσαν ασφυκτικά την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν και στο 33' λίγο έλειψε να σκοράρουν για δεύτερη φορά, με τον Ροντρίγκες να αστοχεί από το ένα μέτρο.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με το ωραίο σουτ του Τολισό να καταλήγει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ καθώς με τη σέντρα, ο Ουλράιχ υπέπεσε σε τραγικό λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπενζεμά να σκοράρει για δεύτερη φορά, γράφοντας το 2-2.

Πλέον, οι Βαυαροί όφειλαν να παίξουν φουλ επίθεση ώστε να παραμείνουν «ζωντανοί» στο κυνήγη τις πρόκρισης.

Και η πίεση έφερε αποτέλεσμα.... Στο 63' ένας πρώην Μαδριλένος, ο Χάμες Ροντρίγκες, νίκησε τον Κέιλορ Νάβας, κάνοντας το 2-2.

Η πολιορκία της «Βασίλισσας» στα καρέ της δεν σταμάτησε, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν αμέτρητα κόρνερ, έχοντας, μάλιστα, και τρεις καλές στιγμές για να πάρουν το προβάδισμα.

Ωστόσο, το «χρυσό» γκολ δεν ήρθε ποτέ, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τους γηπεδούχους χαρούμενους και τους φιλοξενούμενους δακρυσμένους.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κέιλορ Νάβας, Λούκας Βάθκεθ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κόβατσιτς (73' Κασεμίρο), Ασένσιο (88' Νάτσο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (72' Μπέιλ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ουλράιχ, Κίμιχ, Αλάμπα, Χούμελς, Σούλε, Τιάγκο, Τολισό (75' Βαγκνερ), Ριμπερί, Ροντρίγκες (84' Χάβι Μαρτίνεθ), Μίλερ, Λεβαντόφσκι