09/05/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 - 17:03

«Βρυχηθμοί» ελπίδας από τον... Αιγινιακό μέσα στις Σέρρες

Επικράτησε 2-1 του Πανσερραϊκού στις καθυστερήσεις και πήρε κρίσιμο «τρίποντο» στη μάχη της παραμονής * «Βυθίζονται» τα «λιοντάρια»

Με τέτοια «διπλά» μπορεί να συνεχίζει να ελπίζει! Ο Αιγινιακός έφυγε νικητής από τις Σέρρες με 2-1 σε βάρος του Πανσερραϊκού και πήρε τρεις βαθμούς που μπορούν να αποδειχθούν καθοριστικοί στην «μάχη» για την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα, χτυπώντας κυρίως στις αντεπιθέσεις και προηγήθηκαν στο σκορ με τον Πέριτς που αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή.

Τα «λιοντάρια» είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, απείλησαν με περισσότερες αξιώσεις, έχοντας και δοκάρι με τον Κάκκο και ισοφάρισαν λίγο πριν το φινάλε, κρατώντας έστω έναν σημαντικό βαθμό μέχρι λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.

Παρόλα αυτά, υπολόγιζαν χωρίς τον Σοφιάνη που «χτύπησε» στον έξτρα χρόνο, χαρίζοντας μια νίκη τεράστιας σημασίας στην ομάδα του και στέλνοντας τα «λιοντάρια» στο -7 από τις θέσεις που σε κρατούν στην κατηγορία.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να έχουν μείνει από το 81' με δέκα παίκτες, με το... κεφαλοκλείδωμα που έκανε ο Δούμτσος στον Πέριτς, αλλά ο ρέφερι δεν το αντιλήφθηκε, παρατηρώντας με κίτρινη κάρτα μόνο τον άσο του Αιγινιακού.

Ανούσια υπεροχή, πήρε αυτό που ήθελε ο Αιγινιακός

Το ματς «έκαιγε» και για τις δύο ομάδες, όσο και η υψηλή θερμοκρασία στις Σέρρες που δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών και ανάγκασε τον ρέφερι Κιοτζένη να διακόψει δύο φορές το ματς, από μία σε κάθε ημίχρονο, για να δροσιστούν.

Τα «λιοντάρια» είχαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους και κυνηγούσαν τις φάσεις, αφού είναι αυτά που κινδυνεύουν περισσότερο. Τα γεμίσματα του Ποζατζίδη από τα αριστερά ανησυχούσαν τον Τόλιο και τους αντίπαλους αμυντικούς, αλλά δεν έφεραν τη μεγάλη φάση. Ο Κάκκο έκανε επίσης τη δική του προσπάθεια, αλλά ο Τόλιος εμφανίστηκε έτοιμος όταν χρειάστηκε.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν τόσο διατεθειμένοι να ρισκάρουν. Άλλωστε, προηγούνταν στην βαθμολογία και περίμεναν να χτυπήσουν κυρίως σε αντεπιθέσεις. Και όμως, αυτή η τακτική τους βγήκε, καθώς, μετά το γκολ του δραστήριου Σοφιάνη που ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ, ήρθε αυτό του Πέριτς, που είχε περάσει λιγότερο από δέκα λεπτά πριν στο ματς, σε καίριο σημείο για να τους στείλει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Δεν πλήρωσε τα νεύρα, αλλά το λάθος του

Ο ρυθμός του ματς ήταν καλύτερος στο δεύτερο μέρος, με τον Πανσερραϊκό να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Κέρδισε αρκετά στημένα, τόσο κόρνερ, όσο και φάουλ, και από ένα τέτοιο ήρθε η μεγάλη του στιγμή με τον Τόλιο και το δοκάρι να σταματούν , όμως, την μπάλα σε εκτέλεση του Κάκκο στο 52'.

Όσο ο χρόνος περνούσε, τα νεύρα περίσσευαν και αυξάνονταν. Μάλιστα, ο Δούμτσος που μπήκε... αρπαγμένος στο ματς, θα μπορούσε να έχει σταθεί μοιραίος, αλλά για καλή του τύχει δεν παρατηρήθηκε για την... ελληνορωμαϊκή στην οποία επιδόθηκε με τον Πέριτς, κάνοντάς του και κεφαλοκλείδωμα.

Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 89' με τον Ενομό και οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες θα έπαιρναν κάτι.

Παρόλα αυτά, ο Σοφιάνης είχε άλλη άποψη, όπως και ο... Στέβιτς που έκανε το λάθος να χάσει την μπάλα με τον Γιαζιτζόγλου να το εκμεταλλεύεται και να πασάρει στον συμπαίκτη του για το 2-1 στις καθυστερήσεις, φέρνοντας ψυχρολουσία στον Πανσερραϊκό που θα πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να νικήσει τα προβλήματα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου για να μην βρεθεί του χρόνου στη Γ' Εθνική.

Διαιτητής ήταν ο Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης), με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Τσακίρη (Δράμας) και Αθανάσιο Μαλανδρη (Χαλκιδικής), ενώ 4ος ήταν ο Ενγκιν Κιγιντζή (Ξάνθης).

Κίτρινες: 61' Κάκκο, 81' Παπουτσογιαννόπουλος, 90'+1 Τσαμούρης – 67' Λιόλιος, 68' Σοφιάνης, 81' Πέριτς, 90'+1 Πολύζος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Τσελεπίδης (46' Κρητικός), Ποζατζίδης, Ρούσσος, Τσαμούρης, Αναστασόπουλος (46' Στέβιτς), Ναζίμ (64' Δούμτσος), Παπουτσογιαννόπουλος, Κάκκο, Πόζογλου, Ενoμό.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Λιόλιος, Βλάχος, Προσκυνητόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Πετρούσης, Ζούρκος (76' Πολύζος), Γκατσολάρι, Τοπαλίδης (35' Πέριτς), Τσολακίδης (82' Ανδρικόπουλος), Σοφιάνης.