29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Απριλίου 2018 - 21:32

Της έκοψε τα φτερά για να ανοίξει τα δικά του

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 3-1 της Κέρκυρας και παραμένει ζωντανός στη «μάχη» του ευρωπαϊκού εισιτηρίου * Μόνο μαθηματικές και ελάχιστες οι ελπίδες σωτηρίας για τους Φαίακες

Έλαμψε το δικό του άστρο και έσβησε αυτό της αντιπάλου του... Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 3-1 της Κέρκυρας εκτός έδρας την Κυριακή (22/4) και έπιασε την Ξάνθη στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι Αρκάδες έκαναν ό,τι ήθελαν στο ματς και έφτασαν εύκολα στο «τρίποντο», την ώρα που οι Φαίακες διατηρούν πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία. Με δύο αγωνιστικές να απομένουν, η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη, ο οποίος, πάντως, χειροκροτήθηκε στο τέλος του ματς και ευχαρίστησε τον κόσμο, απέχει πέντε βαθμούς από τη σωτηρία και ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μανιάς με δύο γκολ, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Τσιλιανίδης.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ρόλε στις καθυστερήσεις για επικίνδυνο τάκλιν στον Καλτσά.

Ένα κόρνερ στο ξεκίνημα του ματς κέρδισε η Κέρκυρα και έκτοτε... εξαφανίστηκε. Οι Αρκάδες ανέβαιναν συνεχώς, έστηναν συχνά πυκνά την μπάλα στο σημαιάκι, αλλά όπου χρειάστηκε ο Γιαννακόπουλος φώναξε «παρών».

Ο Μανιάς έπαιρνε τις περισσότερες προσπάθειες, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο κλοιός, όμως, όλο και έσφιγγε και τελικά στο 40ό λεπτό ήρθε η... λύτρωση, χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη που κατέληξε στα δίχτυα.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους Αρκάδες που μπήκαν με τον ίδιο τρόπο και στην επανάληψη. Ο Μανιάς βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 48' και τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Ο Ματζουράκης πέρασε στο ματς τον Τουράμ και αυτό έδωσε νέα πνοή στην Κέρκυρα, αν και καθυστερημένα.

Ο Μανιάς «χτύπησε» ξανά με τρίτο τέρμα στο 68' και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να... σφυροκοπούν τον Γιαννακόπουλο που τουλάχιστον θα πρέπει να του αναγνωριστεί ότι κράτησε το σκορ σε... λογικά πλαίσια.

Οι Φαίακες κατάφεραν τελικά να μειώσουν με τον Τουράμ στο 84' που πήρε το... ριμπάουντ από το πέναλτι που κέρδισε, εκτέλεσε και του σταμάτησε ο Αθανασιάδης και πίεσαν για κάτι καλύτερο μέχρι το φινάλε, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το ματς να ολοκληρώνεται μέσα σε ένταση και τον Ρόλε να αποβάλλεται, έχοντας λίγα λεπτά νωρίτερα και δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Ιωάννη Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας) και Αλέξανδρο Γρεβένη (Χαλκιδικής), ενώ τέταρτος ήταν ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 39' Ιωάννου - 90' Ζορμπάς

Κόκκινη: 90'+3 Ρόλε

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Μπαλάφας (59' Κρητικός), Σιόντης (69' Ζορμπάς), Γεωργίου (54' Τουράμ), Επστάιν, Ρόλε, Μυτίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Μουνάφο (79' Μπέρτος), Ντουντου, Καλτσάς, Κυριακόπουλος (66' Μαντιντά), Τσιλιανίδης, Μανιάς (72' Δουβίκας).