20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Απριλίου 2018 - 19:00

Ένα και να… καίει η Παναχαϊκή

Στην πρώτη αξιόλογη φάση στο β’ ημίχρονο, η ομάδα της Πάτρας σκόραρε και νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας, στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Εγκαίνια με ήττα έκανε ο Απόλλων Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, το μεσημέρι της Κυριακής (22/4) για την 27η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Η Παναχαϊκή υποχρέωσε τους Θεσσαλούς σε ήττα με 1-0 και παράλληλα έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, μετά από ένα άσχημο ξεκίνημα, βελτιώθηκαν μετά  το 20ό λεπτό, απείλησαν κυρίως στο α’ ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.

Η Παναχαϊκή στην πρώτη αξιόλογη φάση που έκανε στο δεύτερο 45λεπτο, σημείωσε το γκολ και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά αλλά ο Απόλλων Λάρισας ισορρόπησε μετά το 20ό λεπτό και μάλιστα πέτυχε γκολ στο 41ο λεπτό με τον Μαυριά αλλά ο διαιτητής Νίκος Τεβεκέλης το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ του Κανούλα στον τερματοφύλακα Σούλη στην προσπάθεια του να αποκρούσει τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 20’ με σουτ του Κανούλα από το ύψος του πέναλτι που δεν βρήκε στόχο αλλά και στο 39’ με σουτ του Λίταινα μέσα από την περιοχή και δεξιά που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 30ό λεπτό εξάλλου, από κεφαλιά του Κανούλα, με τον Σούλη εκτός θέσης, η μπάλα πέρασε πλάγια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες (8-5 οι τελικές προσπάθειες στα πρώτα 45 λεπτά) και τέσσερις φορές βρέθηκαν μία ανάσα από το γκολ: Στο 1ο μόλις λεπτό με προβολή του αμαρκάριστου Πλέγα που κατέληξε άουτ, στο 39’ με σουτ του Αργυρόπουλου μετά από λάθος των παικτών του Απόλλωνα, στο 42’ με σουτ του Μωραϊτη που απέκρουσε ο Παϊτέρης και στο 44’ με τον Ελευθεριάδη που από πλεονεκτική θέση ήταν απελπιστικά άστοχος.

Στο 29’ εξάλλου, ο Κυνηγόπουλος βγήκε τετ α τετ από δεξιά, αλλά καθυστέρησε και ο Ανδρέου έβαλε την κόντρα προτού μπλοκάρει ο Παϊτέρης ενώ ο ίδιος παίκτης, δύο λεπτά νωρίτερα, είχε κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Έπεσε ο ρυθμός και 0-1

Στο β’ ημίχρονο η Παναχαϊκή στην πρώτη της αξιόλογη φάση στην εστία του Απόλλωνα Λάρισας, σκόραρε με τον Κυνηγόπουλο στο 82ο λεπτό έπειτα από μακρινή μπαλιά του Αποστολόπουλου. Στο επόμενο λεπτό ένα σουτ του Αποστολόπουλου βγήκε άουτ ενώ στο 55ο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Φωτάκη δεν ανησύχησε καθόλου τον Παϊτέρη. Αυτές ήταν όλες κι όλες οι φάσεις της Παναχαϊκής στο β’ ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να σκοράρουν. Ρο σουτ του Αγρόδημου στο 49' όμως, δεν βρήκε στόχο, στο 67' συρτό σουτ του Σκούπρα έφυγε απελπιστικά άουτ ενώ στο 75' ο Μαυριάς με φάουλ απείλησε αλλά η μπάλα κατέληξε επίσης άουτ.

Διαιτητής: Τεβεκέλης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης), Φράγιος (Μακεδονίας), 4ος: Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες κάρτες: 36' Καρακατσάνης - 15' Κυνηγόπουλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (85' Λουκάς), Ανδρέου B., Αγρόδημος, Χατζής (85' Σουλιώτης), Μαυριάς, Καρακατσάνης (73' Κακάμης), Λίταινας, Κανούλας,

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Πολυχρόνης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Φωτάκης, Κυνηγόπουλος, Ελευθεριάδης (78' Αποστολόπουλος), Αργυρόπουλος (69' Μασούρας), Μωραΐτης (59' Αντωνακόπουλος).