29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 17 Απριλίου 2018 - 21:01

Μια από τα ίδια, μέσα - έξω...

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ και στην Τούμπα, νίκησε με 3-1 τον Πανιώνιο και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος * Φωνάζουν για πέναλτι οι Νεοσμυρνιώτες * Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ και τον αγώνα ρεβάνς με τον Πανιώνιο στην Τούμπα, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε με 3-1 – όπως και στο πρώτο παιχνίδι της Νέας Σμύρνης - την Τρίτη (17/4) και προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό του θεσμού, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ - ΑΕΛ.

Ο ΠΑΟΚ, που παρατάχθηκε με λίγες αλλαγές, ήταν ανώτερος, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πανιώνιος, παρά τις αρκετές απουσίες, πάλεψε στα... ίσια το ματς αλλά δεν κατάφερε να κάνει το... θαύμα και να προκριθεί.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, με την τριπλέτα Μαουρίσιο, Πέλκα και Κουλούρη να είναι ιδιαίτερα απειλητική.

Στο 14' οι τρεις τους συνεργάστηκαν άψογα, με τον Βραζιλιάνο μέσο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας αλλά να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ.

Ωστόσο, επτά λεπτά αργότερα, ο «Δικέφαλος του Βορρά« ευτύχησε να προηγηθεί... Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, ο Κουλούρης έπιασε την κεφαλιά, γράφοντας το 1-0.

Από το 30' και μετά, οι Νεοσμυρνιώτες ισορρόπησαν και δειλά, δειλά πάτησαν περιοχή.

Μάλιστα, σε μία φάση διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε τράβηγμα του Αζεβέδο στον Οικονομίδη, αλλά ο Σέζος είπε «παίζετε».

Στο 35' η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Μασούρα, σε μια φάση που ο Πασχαλάκης στάθηκε ιδιαίτερα τυχερός.

Τελικά, οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων καρποφόρησαν στο 40', όταν μετά από ωραίο κομπίνα σε φάουλ ο Μασούρας νίκησε με χαμηλό σουτ τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, φέρνοντας το ματς στα... ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» πήραν ξανά προβάδισμα στο 68', χάρη στη γκολάρα του Πέλκα «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση – πρόκριση.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 70' με την αποβολή του Μακρύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ το τελικό 3-1 έγραψε στο 80' Πρίγιοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Διαιτητής ήταν ο Σέζος (Κιλκίς), με βοηθούς τους Σίπκα (Πέλλας) και Δημητριάδη (Καστοριάς). Επιπρόσθετοι ήταν οι Τζήλος (Λάρισας), Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) ενώ τέταρτος ο Γκάγκας (Λάρισας).

Κίτρινες: 33' Μακρύλλος, 45+1' Σαραμαντάς, 70' Μακρύλλος

Κόκκινες: 70' Μακρύλλος

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο (76' Κάνιας), Αζεβέδο, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας, Λημνιός (60' Κάμπος), Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (61' Πρίγιοβιτς)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46' Πινιώτης), Κόρμπος, Μακρύλλος, Μπραχίμι (75' Νόβακ), Οικονομίδης, Μασούρας (63' Σπιριντόνοβιτς), Γεσίλ