02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Απριλίου 2018 - 19:19

Γκολ, θέαμα και Ευρώπη για Ξάνθη!

Καταιγιστικοί οι ακρίτες στο δεύτερο ημίχρονο και 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα * Το γκολ της χρονιάς έβαλε ο Γέντρισεκ

Έτσι δικαιούται να πιστεύει ότι θα παίξει Ευρώπη... Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ξάνθη στο δεύτερο μισό της κυριακάτικης (15/4) αναμέτρησης με τον ΠΑΣ Γιάννινα, πήρε επιβλητική νίκη στα Πηγάδια με 3-0 και με 39 βαθμούς σε 27 αγωνιστικές της Σούπερ Λίγκας έχει πια τον πρώτο λόγο για να τερματίσει στην 5η θέση.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς βρίσκεται στο +3 από τον Αστέρα Τρίπολης και στο +5 από Λεβαδειακό και Πανιώνιο, έχοντας πάντως και δύσκολο πρόγραμμα παίζοντας με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό εκτός έδρας, ενώ θα υποδεχθεί την ΑΕΛ στα τρία τελευταία της παιχνίδια.

Γέντρισεκ και Ντουρίτσκοβιτς ήταν εξαιρετικοί, με τον Σλοβάκο φορ να πετυχαίνει δύο γκολ και το πρώτο να είναι για... Όσκαρ, ενώ το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Σέρβος μεσοεπιθετικός.

Από την πλευρά του, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έμεινε για 5η σερί αγωνιστική δίχως τρίποντο, με 30 βαθμούς έπεσε στην 11η θέση κι ενώ είχε ένα καλό πρώτο μέρος με σπουδαίες ευκαιρίες, εν συνεχεία κατέρρευσε αδικαιολόγητα, προβληματίζοντας και πάλι.

Είχε μεγάλες ευκαιρίες ο ΠΑΣ...

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν τα χτυπητά αμυντικά κενά των Θρακιωτών και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με Κόντε και Καρανίκα στο πρώτο τέταρτο.

Οι παίκτες του Ράσταβατς ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι, αλλά δεν απείλησαν σημαντικά την εστία του Βελλίδη, για να ακολουθήσει άλλη μία σημαντική στιγμή για τον ΠΑΣ με τον Λίλα στο 33'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι δύο αντίπαλοι πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Τι έβαλε ο Γέντρισεκ!

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, με τους ακρίτες να είναι καταιγιστικοί και να.... πιάνουν από τον λαιμό τους Ηπειρώτες.

Ο Ντουρίτσκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 50' με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, για να πετύχει το γκολ της χρονιάς ο Γέντρισεκ έξι λεπτά αργότερα με λόμπα λίγο πιο κάτω από το κέντρο του γηπέδου, βλέποντας τον Βελλίδη εκτός εστίας!

Οι φιλοξενούμενοι αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν, οι αλλαγές του Πετράκη (Χαλκιαδάκης, Νικολιάς, Χέλκβιστ) δεν απέδωσαν, για να βρει εκ νέου δίχτυα ο Γέντρισεκ στο 72' και ύστερα από άλλη μία κακή εκτίμηση φάσης του Βελλίδη.

Ο Λουσέρο στο 81' σημάδεψε το δοκάρι και η Ξάνθη, που έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στο δεύτερο 45λεπτο, κάνει όνειρα Ευρώπης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νεοφυτιάδης του Συνδέσμου Κορινθίας με βοηθούς τον Καρσιώτη του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας.

Κίτρινες: 52' Ντουρίτσκοβιτς - 63' Τζημόπουλος, 70' Τσικάρσκι.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Zίβκοβιτς, Σβάρνας, Φλίσκας, Λισγάρας (21' λ. τρ. Φασίδης), Σιλά, Ντε Λούκας, Μεχία, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο (46' Κάστρο), Τριάδης (73' Λουσέρο), Γέντρισεκ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Σκόνδρας (57' Χαλκιαδάκης), Τσικάρσκι, Λίλα, Καρανίκας (53' Νικολιάς), Τζημόπουλος, Μανθάτης, Κόντε, Γιάκος (68' Χέλκβιστ).