26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Απριλίου 2018 - 21:26

Περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε!

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» από το α’ ημίχρονο τον αγώνα με τον Πανιώνιο και έφτασε σε μία εύκολη νίκη (3-1)

Μα τόσο εύκολα... «Εκρηκτικός» στο α’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις και έφτασε σε μία σχετικά εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου με 3-1, το Σάββατο (14/4), για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, στην «κλειστή» λόγω τιμωρίας Τούμπας.

Ο «Δικέφαλος» του βορρά κυρίαρχος στα πρώτα 45 λεπτά, προηγήθηκε με 2-0, και έφτασε τελικά στο τρίποντο που τον κρατάει σε ρόλο φαβορί για τη δεύτερη θέση, εν αναμονή και της απόφασης της επιτροπής εφέσεων για τον αγώνα με την ΑΕΚ.

Ο Μακ με δύο ασιστ ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα της συμπρωτεύουσας που προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 74ο δευτερόλεπτο, στο 15’ διπλασίασε τα τέρματα του και στο 66’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης αν και σε εκείνο το διάστημα ο Πανιώνιος ήταν ανεβασμένος με έναν εκπληκτικό Ντουρμισάι.

Μόλις 74 δευτερόλεπτα

Μόλις στο 74ο δευτερόλεπτο του αγώνα λοιπόν, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ και πήρε το προβάδισμα σε ένα 45λεπτο όπου ήταν απόλυτα κυρίαρχος. Οι αριθμοί το επιβεβαιώνουν: 8-2 οι τελικές για την ομάδα της συμπρωτεύουσας που είχε και την κατοχή της μπάλας (63-37) και όποτε ήθελε έκανε επίθεση, κυρίως μέχρι το 30’.

Με το καλημέρα, ο Σάκχοφ με προβολή έπειτα από άστοχη έξοδο του Κότνικ σημείωσε το 1-0 για το «Δικέφαλο» του βορρά που στο 15’ διπλασίασε τα τέρματα του όταν Μάτος και Μακ συνδυάστηκαν και ο Ελ Καντουρί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες έξι ευκαιρίες για να σκοράρουν: στο 14’, το 19’ και το 20’ με σουτ του Πρίγιοβιτς, στο 23’ με σουτ του Βιερίνια έξω από την περιοχή, ένα λεπτό αργότερα με σουτ του Σάκχοφ που πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι και στο 32’ με κεφαλιά του Πρίβιογιτς που έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Ο Πανιώνιος, που έπαιξε με πολλές απουσίες, μέχρι το 27’ έμοιαζε με ακυβέρνητο καράβι σε τρικυμία. Δεν είναι τυχαίο ότι σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε την πρώτη της επίθεση και αυτή από λάθος του Κρέσπο που έβγαλε τετ α τετ τον Σπιριντόνοβιτς με τον Πασχαλάκη αλλά η ευκαιρία χάθηκε. Οι φιλοξενούμενοι επισκέφτηκαν την αντίπαλη εστία και με ένα αδύναμο σουτ από τον ίδιο παίκτη στο 42’ και μετά το… χάος ή μάλλον η απόλυτη ανυπαρξία.

ΠΑΟΚ εναντίον Ντουρμισάι

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Πανιώνιος μπήκε πιο ορεξάτος στο παιχνίδι αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα στο 66ο λεπτό όταν έπειτα από ένα εντυπωσιακό passing game του «Δικέφαλου» έπειτα από 11 πάσες, ο Πρϊγιοβιτς με προβολή από τη μικρή περιοχή, από οριακή θέση οφσάιντ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Οι γηπεδούχοι πάντως, θα μπορούσαν να σημειώσουν και άλλα γκολ στο 47’ με σουτ του Κρέσπο, στο 59’ σε ξαφνικό σουτ του Κάμπος που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κότνικ, στο 63’ σε διαγώνιο σουτ του Μακ, στο 72’ σε κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και στις καθυστερήσεις με τον ίδιο παίκτη.

Οι φιλοξενούμενοι, στο διάστημα αυτό, είχαν πιο κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν με πρωταγωνιστή τον Ντουρμισάι. Στο 51’ ο Πασχαλάκης είπε όχι στον 21χρονο επιθετικό που ήταν σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, στο 58’ και στο 82’ κεφαλιά του Ντουρμισάι κατέληξε λίγο άουτ ενώ ο ίδιος παίκτης στο 77’ με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Στο 62’ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το φάουλ του Σπιριντόνοβιτς και στο 87’ με απίστευτη απόκρουση με το ένα χέρι, έδιωξε το σουτ του Μπραχίμι.

Διαιτητής ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) με βοηθούς τους Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας), Δίπλαρη (Καρδίτσας) και 4ο τον Φωτιά (Πέλλας).

Κίτρινες κάρτες: 60' Μακ, 77' Μάτος

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Κρέσπο (73' Μπίσεσβαρ), Βαρέλα, Σάκχοφ, Κάνιας, Κάμπος (87' Λημνιός), Μακ, Ελ Καντουρί (78' Μουλέν), Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ.Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Πινιώτης, Σπιριντόνοβιτς (68' Σπιριντόνοβιτς), Μασούρας (72' Μπραχίμι), Σαββίδης (56' Μακρύλλος), Ντουρμισάι.