29/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Απριλίου 2018 - 19:11

Στο κόλπο της Ευρώπης ο Λεβαδειακός

Οι Βοιωτοί πήραν σημαντική νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης

Έχει ευρωπαϊκές βλέψεις και δεν το κρύβει πια... Ο λόγος για τον Λεβαδειακό, που κέρδισε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου (14/4) για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και έχει κάθε δικαίωμα να ελπίζει στην παρθενική συμμετοχή του στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Οι Βοιωτοί με 34 βαθμούς έπιασαν τον Πανιώνιο στην 6η θέση και βρίσκονται στο -2 από τους Αρκάδες και την Ξάνθη, συνεπώς στις τρεις τελευταίες «στροφές» του πρωταθλήματος θα εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν τις πολλές ευκαιρίες που είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα, στη συνέχεια έδειξαν να υποτιμούν τον αντίπαλό τους και το πλήρωσαν ακριβά.

Σουμπίνιο και Νιάσε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων για τους νικητές, ο Τόνσο ήταν πολύ καλός για ένα 45λεπτο για τον Αστέρα, χάθηκε όμως στη γενική μετριότητα της ομάδας του κατόπιν.

Ανώτερος, όχι εύστοχος...

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες ήταν σαφώς ανώτεροι και ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κυρίαρχοι, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα.

Ωστόσο, η αποτελεσματικότητα έλειψε από τους παίκτες του Σάββα Παντελίδη, με τον Τόνσο ειδικά να μην έχει καλά τελειώματα σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις.

Οι γηπεδούχοι αναγκαστικά υποχρεώθηκαν σε παθητικό ρόλο, με τον Επασί να έχει πολλή δουλειά και στις περισσότερες φάσεις να λειτουργεί αποτελεσματικά.

Άλλο ματς και αποτελεσματικός ο Λεβαδειακός...

Το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι «πράσινοι» ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν υπνωτισμένοι.

Ο Σουμπίνιο έδωσε το ρυθμό στην ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό, που βρήκε το γκολ με τον Σαβαντογκό στο 66' και δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να διαχειριστεί κατόπιν το προβάδισμά της, αν και ο Δουβίκας, τον οποίο επιστράτευσε από τον πάγκο ο Παντελίδης, ήταν αρκετά κινητικός.

Ο νεαρός φορ έχασε στο 88' τη μοναδική σπουδαία ευκαιρία των «κυανοκίτρινων» στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ήττα όμως δεν απεφεύχθη και ο Λεβαδειακός κυνηγά πια τον Αστέρα στη μάχη για την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσαμούρης του Συνδέσμου Πειραιά με βοηθούς τον Ακρίβο του Συνδέσμου Αθηνών και τον Σαμοΐλη από τον ίδιο Σύνδεσμο.

Κίτρινες: 23' Σαβαντογκό - 36' Πασαλίδης, 90'+1 Τόνσο.

Κόκκινες: Πασαλίδης (μετά το τέλος του αγώνα).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Ζοάο Φαβάρο (81' λ. τρ. Καλτσάς), Ντιόγκο, Νιάσε, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (90' Νίκας), Σαβαντογκό (72' Ζαραδούκας), Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (78' Κώτσιρας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Κυριακόπουλος (60' Ισνάλντο), Τόνσο, Τσιλιανίδης (70' Δουβίκας), Μανιάς.