ΣΠΟΡ | Κυριακή 25 Μαρτίου 2018 - 23:19

Ήττα και αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε από τη Μόνικα Πουίγ στο τουρνουά του Μαϊάμι

«Αντίο» στο τουρνουά Open στο Μαϊάμι είπε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις, στον αγώνα που έγινε την Κυριακή (25/3), γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από τη Χρυσή Ολυμπιονίκη του 2016, Μόνικα Πουίγ και δεν  κατάφερε να προκριθεί στον 4ο γύρο.

Η νεαρή τενίστρια δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ και έχασε εύκολα με 6-3. Στο δεύτερο όμως, ήταν εντυπωσιακή, και αν και βρέθηκε να χάνει με 5-2, ισοφάρισε σε 5-5 αλλά τελικά έχασε με 7-5 από την τενίστρια από το Πουέρτο Ρίκο.

Η Μαρία Σάκκαρη είχε τη συμπαράσταση από αρκετούς φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες κρατώντας ελληνικές σημαίες.

Σε περίπτωση νίκης, πάντως, η Σάκκαρη θα ξεπερνούσε την καλύτερη θέση της μητέρας της, Αγγελικής Κανελλοπούλου, η οποία το 1987 είχε βρεθεί στο νούμερο 43 της παγκόσμιας κατάταξης.