18/04/2024
Εθνικές ομάδες | Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 - 21:57

Τα γνωστά χάλια η Εθνική...

Φιλική ήττα με 1-0 από την Ελβετία στο ΟΑΚΑ * Χρειαζόσουν... κολλύριο στα μάτια για να δεις την εμφάνιση της «γαλανόλευκης» στο δεύτερο ημίχρονο * Γκολάρα ο Τζεμαϊλί

Μία από τα ίδια και προβληματισμός στο φουλ.... Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση της Εθνικής στο φιλικό με την Ελβετία το βράδυ της Παρασκευής (23/3) και η ήττα με 1-0 στο ΟΑΚΑ ήταν αναπόφευκτη.

Η «γαλανόλευκη», που προετοιμάζεται σιγά σιγά για το Νations League, οι αγώνες του οποίου ξεκινούν τον προσεχή Σεπτέμβριο, έδειξε όλες τις γνωστές τις αδυναμίες σε ό,τι αφορά την επιθετική της λειτουργία, ωστόσο έβγαλε κακό πρόσωπο και αμυντικά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Είναι φανερό ότι δεν γίνεται καλή δουλειά από τον Μίκαελ Σκίμπε και τους συνεργάτες του, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παραμένει αδούλευτο και, αν και μπορεί να πει κανείς ότι επρόκειτο απλά για ένα φιλικό παιχνίδι, η ουσία είναι ότι η Εθνική δίνει την αίσθηση πως βαδίζει διαρκώς προς τα πίσω.

Κάτι φυσικά που βλέπουν οι Έλληνες φίλαθλοι και δεν είναι τυχαίο ότι μόλις και μετά βίας βρέθηκαν περίπου 3.000 στις εξέδρες του αχανούς Ολυμπιακού Σταδίου.

Αν θελήσει κάποιος να βρει διακριθέντες, μπορεί να σταθεί μόνο στον ορεξάτο Δώνη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ Μπακάκης, Πέλκας και Χριστοδουλόπουλος ίσως έπρεπε να πάρουν μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής ερχόμενοι από τον πάγκο.

Τα γνωστά θέματα στην ανάπτυξη...

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε αργό τέμπο, με την εικόνα της Εθνικής να είναι η συνήθης, ανασταλτικά αποτελεσματική και ιδιαίτερα προβληματική στον επιθετικό τομέα δηλαδή.

Οι Ελβετοί ξεκινούσαν από χαμηλά το πρέσινγκ, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των παικτών του Σκίμπε, που με τη σειρά τους ήταν αρκετά στατικοί και απέφευγαν να κάνουν κίνηση στον κενό χώρο, όντας συγκεντρωμένοι στη μεσαία γραμμή.

Πιο δραστήριος ήταν ο Δώνης από αριστερά, χωρίς όμως να υπάρχουν οι σωστές συνεργασίες με Μπακασέτα, Φορτούνη και Μήτρογλου.

Μία ήταν η καλή στιγμή της «γαλανόλευκης» και αυτή προήλθε από λάθος του Εμπολό για να ακολουθήσει άστοχο πλασέ του Φορτούνη στο 12', ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Εμπολό στο 41', που νίκησε τον Παπασταθόπουλο στη μεταξύ τους μονομαχία.

Εν ολίγοις, το 0-0 με το οποίο οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προήλθε φυσιολογικά.

Είχε θέματα και πίσω...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς έβγαλαν μια διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο για να απειλήσουν την εστία του Ζόμερ, δεν είχαν όμως τον τρόπο να το κάνουν.

Από την πλευρά τους, οι Ελβετοί παρουσιάστηκαν αποτελεσματικοί στη φάση του 59', με τον Σεφέροβιτς να βρίσκει κενό χώρο από δεξιά και να σεντράρει για τον εντελώς αφύλακτο Τζεμαϊλί, που με υπέροχο γυριστό σουτ έμελε να σημειώσει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, γκολάρα για την ακρίβεια.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και έφτασαν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις κοντά σε δεύτερο γκολ, αφού υπήρχαν πια σημαντικά θέματα και στα μετόπισθεν για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ενώ Σκίμπε και Πέτκοβιτς προχώρησαν σε μαζεμένες αλλαγές στο τελευταίο ημίωρο.

Η εικόνα της Εθνικής, όμως, δεν βελτιώθηκε διόλου, με άναρχο τρόπο ανάπτυξης, ανοργάνωτη την άμυνα και με τον Φορτούνη να σπαταλά στο 76' και τη δεύτερη καλή ευκαιρία που είχε στο παιχνίδι.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε δίκαια νικήτρια την Ελβετία, που ήταν πολύ καλή στο δεύτερο 45λεπτο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πορτογάλος Ούγκο Μιγκέλ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Γκοντίνιο και Μονίς.

Κίτρινες: 13' Παπασταθόπουλος.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης (63' Χριστοδουλόπουλος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (79' Σταφυλίδης), Ρέτσος, Σάμαρης (73' Κουρμπέλης), Ζέκα, Δώνης (63' Μπακάκης), Φορτούνης (76' Πέλκας), Μπακασέτας, Μήτρογλου (73' Κουλούρης).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λίχτσταϊνερ (61' Λανγκ), Ακάντζι, Σερ, Ροντρίγκεζ (80' Φράι), Τζάκα, Φρόιλερ (61' Τσούμπερ), Μπεχράμι (61' Φερνάντες), Τζεμαϊλί, Εμπολό (73' Ομπερλίν), Σεφέροβιτς (61' Γκαβράνοβιτς).