27/05/2018
SPECIAL | Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 - 21:01

Αυτοί πάνε να βγούνε από το... τούνελ της Γ' Εθνικής

Ομάδες ιστορία όπως ο μεγάλος Ηρακλής, ο Εθνικός, η Προοδευτική, αλλά και νέες δυνάμεις σαν τον ΝΠΣ Βόλος διεκδικούν μια θέση στη Β' Εθνική * Το a-sports.gr αναλύει την κατάσταση και στους οκτώ ομίλους λίγο πριν από τα μπαράζ προβιβασμού

Σε οκτώ ομίλους διεξάγεται το φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, με την κανονική περίοδο να βαδίζει προς την ολοκλήρωσή της, για να ακολουθήσουν τα πλέι οφ ανόδου στη Β' Εθνική.

Για την ακρίβεια απομένουν δύο «στροφές» στα 7 από τα 8 γκρουπ, ενώ στον 1ο μόνο μία, με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου να έχει εξασφαλίσει ήδη την πρωτιά.

Πρώτοι θα τερματίσουν επίσης ο ΝΠΣ Βόλος στον 4ο όμιλο, ο Αήττητος Σπάτων στον 7ο και ο Ηρόδοτος στον 8ο, συνεπώς υπάρχουν εκκρεμότητες στους υπόλοιπους τέσσερις.

Διεκδικούν την πρωτιά ιστορικοί σύλλογοι...

Στον 2ο όμιλο η μάχη γίνεται ανάμεσα στον Άρη Παλαιοχωρίου, που προηγείται με 61 βαθμούς, και τον Ηρακλή, ο οποίος ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 59, κρατώντας πάντως την τύχη στα χέρια του.

Και τούτο διότι ο «Γηραιός» θα δώσει δύο παιχνίδια, ενώ η ομάδα του Παλαιοχωρίου ένα, αφού έχει ρεπό στην τελευταία αγωνιστική.

Κάτι ανάλογο ισχύει και στον 6ο όμιλο, με την Προοδευτική να μετρά 38 βαθμούς στην κορυφή, ο Εθνικός είναι δεύτερος με 37, ενώ έπονται με λιγότερες ελπίδες για την πρωτιά ο Ιάλυσος με 33 πόντους και το Κερατσίνι με 32.

Οι Κορυδαλλιώτες, λοιπόν, έχουν μόνο ένα ματς να παίξουν λόγω ρεπό και γίνεται αντιληπτό ότι με 2 στα 2 θα είναι ο Εθνικός εκείνος που θα τερματίσει πρώτος και θα πάει στα πλέι οφ.

Στον 3ο όμιλο οι υποψήφιοι είναι τρεις, ήτοι ο πρωτοπόρος Τηλυκράτης με 45 βαθμούς, που έχει και το αβαντάζ ότι θα πάρει στα χαρτιά τη νίκη κόντρα στην Καστοριά, και οι Νέος Αμφίλοχος και Μακεδονικός Φούφα με 43.

Τέλος, στον 5ο όμιλο μονομαχούν δύο... αστέρες, ο Αστέρας Αμαλιάδας που έχει 44 βαθμούς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και πίσω του βρίσκεται ο Αστέρας Βλαχιώτη με 42.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα:

2ος όμιλος

29η αγωνιστική: Άρης Παλαιοχωρίου - Λαγκαδάς, Φίλιππος Αλεξάνδρειας - Ηρακλής

30ή αγωνιστική: Ηρακλής - Εδεσσαϊκός, Ρεπό: Άρης Παλαιοχωρίου

3ος όμιλος

25η αγωνιστική: Αστέρας Παραποτάμου - Νέος Αμφίλοχος, Εθνικός Φιλιππιάδας - Τηλυκράτης, Μακεδονικός Φούφα - Δόξα Κρανούλας

26η αγωνιστική: Νέος Αμφίλοχος - Πανλευκάδιος, Τηλυκράτης - Καστοριά (3-0 ά.α.), Θεσπρωτός - Μακεδονικός Φούφα

5ος όμιλος

21η αγωνιστική: Αστέρας Βλαχιώτη - Λεωνίδιο, Αστέρας Αμαλιάδας - Καλαμάτα

22η αγωνιστική: Αχαϊκή - Αστέρας Βλαχιώτη, Ζάκυνθος - Αστέρας Αμαλιάδας

6ος όμιλος

21η αγωνιστική: Προοδευτική - Ζευγολατιό, Διαγόρας - Ιάλυσος, Εθνικός - Κερατσίνι

22η αγωνιστική: Ρόδος - Εθνικός, Ιάλυσος - Πέλοπας Κιάτου, Κερατσίνι - Ασπρόπυργος, Ρεπό: Προοδευτική.

Το «ειδικό πρωτάθλημα» των 8 πρωταθλητών

Για πρώτη φορά η άνοδος στη Β' Εθνική θα κριθεί μέσα από το «ειδικό πρωτάθλημα», όπως το ονομάζει η προκήρυξη της ΕΠΟ, πιο απλά μιλάμε για μια διαδικασία πλέι οφ από την οποία θα προκύψουν οι τέσσερις σύλλογοι που θα αγωνιστούν του χρόνου στη Β' Εθνική.

Οι οκτώ πρωταθλητές των γκρουπ, λοιπόν, θα χωριστούν σε δύο ομίλους των τεσσάρων ομάδων ως εξής:

1. Ο ένας όμιλος θα απαρτίζεται από τους πρώτους 1ου, 2ου, 3ου και 4ου ομίλου και ο άλλος όμιλος αντίστοιχα από τις πρώτες ομάδες των 5ου, 6ου, 7ου και 8ου ομίλου.

2. Οι αγώνες που θα διεξαχθούν θα είναι διπλοί (εντός, εκτός έδρας) και συνολικά θα διεξαχθούν 6 αγωνιστικές, με τους δύο πρώτους από κάθε όμιλο να κερδίζουν την άνοδο στη δεύτερη επαγγελματική κατηγορία.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Μοιραστείτε το: