20/04/2024
Europa League | Πέμπτη 15 Μαρτίου 2018 - 23:00

Πρόκριση για Μαρσέϊγ με βασικό τον Μήτρογλου

Στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ πέρασαν ακόμη Λάτσιο και Λειψία * Στην παράταση η Σπόρτινγκ

Με βασικό τον Κώστα Μήτρογλου, η Μαρσέιγ νίκησε και στον αγώνα ρεβάνς που έγινε το βράδυ της Πέμπτης (15/3) την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-1 και προκρίθηκε στη φάση των «8» του Γιουρόπα Λιγκ.

Τα γκολ για τη γαλλική ομάδα πέτυχαν ο Ντιμιτρί Παγέτ στο 38’ με πέναλτι και ο Λούκας Οκάμπος στο 52’ ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 74' με τον Ινιάκι Γουίλιαμς. Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, Αρίτς Αντούριθ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιάγο Ερερίν, Ντε Μάρκος, Γεράι Άλβαρεθ (44' Ουνάι Νούνιεθ), Ετσεΐτα, Λέκε, Ιτουράσπε, Μπενιάτ (79' Βέσγκα), Μίκελ Ρίκο (23' Σουσαέτα), Ινιάκι Γουίλιαμς, Ίνιγο Κόρδοβα, Αντούριθ.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Ραμί, Ρολάντο, Αμαβί, Λουίζ Γκουστάβο (56' Ζαμπό Ανγκισά), Μαξίμ Λοπέζ (78' Σανσόν), Τοβέν (67' Σαρ), Οκάμπος, Παγέτ, Μήτρογλου.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των «16» του Γιουρόπα Λιγκ (με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν):

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-5 (α’ αγώνας 0-3)

Ντιναμό Κιέβου – Λάτσιο 0-2  (23' Λούκας Λέιβα, 83' Ντε Φράι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μαρσέιγ  1-2 (74' Ινιάκι Γουίλιαμς - 38' πέν. Παγέτ, 52' Οκάμπος)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Λειψία 1-1 (45'+1 Ντριούσι - 22' Ογκιστέν)

Βικτόρια Πλζεν – Σπόρτινγκ Λισαβώνας 2-1 παρ. (6', 65' Μάρεκ - 105+2' Μπατάγλια)