25/04/2024
Europa League | Πέμπτη 15 Μαρτίου 2018 - 20:13

«Παγοθραυστικό» στη Μόσχα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Οι «ροχιμπλάνκος» διέσυραν με 1-5 τη Λοκομοτίβ και πήραν πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «8» του Γιουρόπα Λιγκ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ατλέτικο Μαδρίτης και τη ρεβάνς με τη Λοκομοτίβ Μόσχας.

Μετά το 3-1 στο «Μετροπολιτάνο», οι «ροχιμπλάνκος» τη νίκησαν και στη Ρωσία την Πέμπτη (15/3), «σκορπίζοντάς» την με 5-1.

Έτσι, το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Κορέα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 16’ όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρίμπους έφερε το ματς στα… ίσια.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… πάρτι για τους Μαδριλένους, οι οποίοι σκόραραν άλλες τέσσερις φορές.

Στο 47’ ο Σαούλ έκανε το 1-2 ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τόρες, ο οποίος με δύο γκολ (65’ πεν. Και 70’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 1-5 έγραψε στο 85’ ο Γκριεζμάν.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ: Κοτσένκοφ, Ρίμπους, Κβιρκβέλια, Τσόρλουκα (75’ Πεϊτσίνοβιτς), Λισόφ, Ντενίσοφ, Μίραντσουκ, Κολομέιτσεφ (63’ Ταράσοφ), Φερνάντες, Μίραντσουκ, Φαρφάν (46’ Έντερ).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Βέρνερ, Χουανφράν (46’ Βρσάλικο), Γοδίν, Χιμένες, Φιλίπε Λουίς (62’ Λούκας), Πάρτεϊ, Γκάμπι, Σαούλ (61’ Γκριεζμάν), Κόκε, Κορέα, Τόρες.

Τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων για τους «16»