26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 - 19:13

Νίκη πεντάδας για Ξάνθη, διπλά χαμένος ο Παναιτωλικός

Οι Ακρίτες επικράτησαν 1-0 στα «Πηγάδια» και ανέβηκαν βαθμολογικά * Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Αγρινιώτες που αγωνιούν και για την κατάσταση του Άργκους που τραυματίστηκε

Μπορεί να ονειρεύεται... ευρωπαϊκά. Η Ξάνθη επέστρεψε την Κυριακή (11/3) στις νίκες επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού στα «Πηγάδια» και ανέβηκε μόνη στην πέμπτη θέση, «ψαλιδίζοντας» την ίδια ώρα τις ίδιες... ελπίδες του αντιπάλου της.

Οι Ακρίτες εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι Αγρινιώτες ουσιαστικά δεν... βγήκαν στο πρώτο ημίχρονο και με γκολ του Κάστρο πήραν αυτό που ήθελαν.

Στον αντίποδα, ο Παναιτωλικός «ξύπνησε» στην επανάληψη, αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ που ήθελε, ενώ οι όποιες του προσπάθειες έγιναν ακόμα πιο δύσκολες το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Άργκους έπεσε άτσαλα στο έδαφος και τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει. Έτσι, οι Αγρινιώτες έμειναν να παλεύουν με δέκα παίκτες, αφού οι αλλαγές είχαν ολοκληρωθεί, αλλά και να αγωνιούν για την κατάσταση του παίκτη τους που έδειχνε να πονάει πολύ και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Μία ομάδα στο γήπεδο

Με ένα σουτ του Ιταμπέλ που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, αλλά δεν ικανοποίησε ξεκίνησε το ματς και αυτή ήταν η μοναδική ουσιαστικά προσπάθεια του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο!

Στη συνέχεια τα ηνία πέρασαν αποκλειστικά στην Ξάνθη, που δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι Αγρινιώτες παρουσίαζαν προβλήματα σε όλες τις γραμμές, δεν πρέσαραν, με αποτέλεσμα οι Ακρίτες να κερδίζουν συνεχώς χώρο και στημένες φάσεις.

Σε μία από αυτές ήρθε και το γκολ με τον Κάστρο μετά την εκτέλεση φάουλ του Τριάδη και ενώ νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν διαμαρτυρηθεί για πέναλτι, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μάρκος Πάουλο.

Η εικόνα του ματς παρέμεινε η ίδια μέχρι την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τις ευκαιρίες και πριν τη λήξη του 45λεπτού, σε μία σχεδόν ίδια φάση με το πρώτο γκολ, λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο, με το 1-0 τελικά να διατηρείται.

Ανέβηκε, αλλά τον «πάγωσε» ο Άργκους

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικώς μπήκε σαφώς πιο δυνατά. Κέρδισε αρκετά κόρνερ, έχοντας έτσι την ευκαιρία να απειλήσει με στημένες φάσεις, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε.

Οι παίκτες του κυκλοφορούσαν εμφανώς καλύτερα την μπάλα, πήραν την κατοχή – 43%-57% υπέρ τους στο φινάλε του ματς – αλλά ο Ζίφκοβιτς επενέβη όπου χρειάστηκε, με αποκορύφωμα την ευκαιρία του Μοράρ στο 68'.

Η Ξάνθη έδειχνε περισσότερο να θέλει να διαχειριστεί το ματς και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι η πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία ήρθε στο... 80ό λεπτό.

Παρόλα αυτά, η όποια φόρα της ομάδας του Αγρινίου κόπηκε απότομα, όταν ο Άργκους έπεσε άτσαλα στο έδαφος στο 82ο λεπτό και αδυνατώντας να συνεχίσει λόγω των αφόρητων πόνων, άφησε την ομάδα του με δέκα, με τον ίδιο να παίρνει τον δρόμο για το νοσοκομείο.

Αυτό επέτρεψε στην Ξάνθη να πάρει «ανάσα» και να κρατήσει το «πολύτιμο» 1-0 μέχρι το τέλος, με τους Αγρινιώτες να αποχωρούν απογοητευμένοι και... αγχωμένοι.

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου), με βοηθούς τους Δημήτρη Τάτση (Ηπείρου) και Γεώργιο Πασχάλη (Ηπείρου), ενώ τέταρτος ήταν ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς).

Κίτρινες: 22' Μάρκος Πάουλο, 39' Ιταμπέλ, 44' Άργκους, 70' Τσοκάνης

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Μεχία, Ντε Λούκας (78' Καμαρά), Μπρίτο (74' Γέντρισεκ), Τριάδης, Ντουρίτσκοβιτς (59' Λουσέρο), Κάστρο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Άργκους, Μιχάι, Τσοκάνης (73' Γιαννιώτης), Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο (79' Γουίλιαν Μπαρμπόσα), Ντίας, Ρόσα, Ιταμπέλ (46' Κλέσιο), Μοράρ.