20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 - 19:09

Ήθελε, αλλά δεν τα κατάφερε η Λαμία

Στο εντός έδρας 1-1 με τον Λεβαδειακό έμειναν οι Φθιώτες, που είχαν και δοκάρι

Ήταν καλύτερη, όμως δεν νίκησε... Tην ευκαιρία να εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα έχασε την Κυριακή (11/3) η Λαμία, καθώς περιορίστηκε στο 1-1 με τον Λεβαδειακό στο ΔΑΚ για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Οι Φθιώτες με 24 βαθμούς παραμένουν στη 13η θέση, όντας στο +4 από την Κέρκυρα και το +5 από τον Απόλλωνα Σμύρνης, που παίζει τη Δευτέρα (12/3) στα Ιωάννινα με τον ΠΑΣ, κάτι που σημαίνει ότι εξακολουθούν να αγχώνονται για τη σωτηρία.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν κυρίαρχη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, είχε δοκάρι και δύο ακόμη κλασικές ευκαιρίες, με το τελικό αποτέλεσμα να την αφήνει με το αίσθημα της αδικίας.

Ο Βάντερσον ήταν εξαιρετικός, αναστάτωσε πολλές φορές την άμυνα των φιλοξενούμενων, βοήθησε πολύ και ο Αναστασόπουλος ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ δεν τράβηξαν ο Ακόστα και ο Μπούντνικ.

Από την πλευρά τους, οι Βοιωτοί μετρούν 30 βαθμούς στην 9η θέση, μαζί με τον ΠΑΣ, και διατηρούν κάποιες ελπίδες για την 5η και το ευρωπαϊκό εισιτήριο, με τον Γιακουμάκη να παραμένει συνεπής στο ραντεβού με το γκολ.

Σουμπίνιο και Γιουσούφ ήταν κινητικοί στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκαν όμως εν συνεχεία.

Moιρασιά και στα γκολ...

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με εμφανή την επιθετική διάθεση και από τις δύο ομάδες και με τους δύο τερματοφύλακες να έχουν αρκετή δουλειά, χωρίς να δημιουργούνται οι μεγάλες φάσεις μέχρι το 30'.

Το τελευταίο τέταρτο, πάντως, έφερε δύο γκολ, με τους Βοιωτούς να ανοίγουν το σκορ στο 33' με τον Γιακουμάκη, για να απαντήσει για τους γηπεδούχους ο Τσούκαλος στο 40', σε μια φάση που φέρει ευθύνη ο Σωτηρίου.

Μοιρασμένο το παιχνίδι, λοιπόν, και δίκαιο το 1-1 με το οποίο οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Κυρίαρχη, αλλά άστοχη...

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία ήταν σαφώς ανώτερη, καθώς ο Λεβαδειακός ήταν φανερό ότι προτιμούσε να παίξει για το «Χ», ωστόσο οι παίκτες του Τεννέ δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις σημαντικές ευκαιρίες που είχαν.

Ο Αναστασόπουλος βρήκε δοκάρι στο 66', ο Καραγιάννης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα τέσσερα λεπτά αργότερα απέτυχε να γίνει η «χρυσή» αλλαγή, δεν τα κατάφερε στις καθυστερήσεις και ο Αναστασιάδης από πλεονεκτική θέση, οπότε το ματς, μοιραία, δεν ξέφυγε από την ισοπαλία.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ανακουφιστούν και αποκτούν χαρακτήρα... τελικού τα επόμενα παιχνίδια τους με Κέρκυρα εκτός και Απόλλωνα Σμύρνης εντός.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Γρεβένη του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 11' Αναστασιάδης - 30' Τριποτσέρης, 43' Γιακουμάκης, 48' Αντιλέχου, 87' Νίκας.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Παπαργυρίου (58' Αναστασόπουλος), Όμο (81' Άστσεριτς), Μπλάζιτς, Ακόστα, Βάντερσον, Τσούκαλος (69' Καραγιάννης), Μπούντνικ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Ζοάο Φαβάρο (75' λ. τρ. Ζαραδούκας), Αντιλέχου, Μητρόπουλος, Νιάσε, Γιουσούφ (84' Νίκας), Σουμπίνιο (63' Σαβαντογκό), Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης.