06/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018 - 17:08

Δεν το έβαλε και το πλήρωσε διπλά

Νίκη πεντάδας για την Ξάνθη, η οποία κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον κράτησε πολύ χαμηλά * Μοιραίος ο Στόουκς, που είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ

Είναι και αυτή εδώ... Ήταν χωρίς νίκη για τρεις αγωνιστικές, αλλά αυτό δεν της κόστιζε ιδιαίτερα γιατί ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να απομακρυνθεί και το απόγευμα της Κυριακής (25/2) φώναξε παρούσα στη μάχη για την πεντάδα.

Κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και με αυτό τον τρόπο έπιασε τους Νεοσμυρνιώτες στην πέμπτη θέση και μάλιστα τους έχει στην ισοβαθμία λόγω της νίκης της στα Πηγάδια.

Για ένα ημίχρονο ήταν κακή, έβγαλε πολλά προβλήματα αλλά στη συνέχεια σοβαρεύτηκε η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς και έδειξε πως έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται την Ευρώπη. Καλός ήταν ο Ντουρίτσκοβιτς κυρίως για τα στημένα του, ενώ καθοριστικό ήταν το πρώτο γκολ του Λισγάρα στην έκβαση του ματς.

Ο Απόλλων δεν ήταν και πάλι αυτός που έπρεπε και είχε μοιραίο τον Στόουκς. Πριν λίγο καιρό ο Γιώργος Παράσχος έλεγε πως οι παίκτες του δεν έχουν προσωπικότητα και πως πόνταρε πολλά στον Ιρλανδό, όμως, εκείνος κρέμασε τους «κυανόλευκους» σπαταλώντας τρεις ευκαιρίες με σημαντικότερη εκείνη στο 31'. Δεν ήταν καλά ο Αλμπάνης, δεν βοήθησε ο Κονέ, ενώ κανένας δεν έκανε το κάτι παραπάνω.

Καλύτερος ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Σμύρνης γιατί η Ξάνθη παρουσιάστηκε αγνώριστη. Οι παίκτες της δεν έκαναν σωστά ούτε τα βασικά με αποτέλεσμα να έχουν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αμυντικά παρουσίαζαν αρκετά κενά και επιθετικά δεν μπορούσαν να βγάλουν φάση σε κανονική ροή αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με τους εξτρέμ τους να μην κάνουν κάτι το ιδιαίτερο. Το αποτέλεσμα ήταν να προσπαθούν να βγάλουν φάσεις μόνο από τα στημένα του Ντουρίτσκοβιτς.

Σταδιακά ο Απόλλων συνειδητοποίησε ότι δεν είχε λόγο να μένει πίσω γιατί ο αντίπαλός του δεν είναι καλά και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Έψαξε τόσο από τα πλάγια όσο και από τον άξονα να βρει διαδρόμους και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 31' με τον Κονέ να βγάζει τη σέντρα και τον Στόουκς από ιδανική θέση να αστοχεί.

Κυκλοφορώντας την μπάλα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε το κλασικό πρόβλημα που έβαζε και στα προηγούμενα ματς της, ήταν φλύαρη. Συνεργασίες και πάλι δεν βγήκαν. Ο Αλμπάνης δεν πήρε φάσεις πάνω του, η μπάλα δεν έφτασε άλλες φορές στον Στόουκς και έτσι ο Ζίβκοβιτς δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ξάνθη μπήκε καλύτερα. Βοήθησε ως έναν βαθμό η είσοδος του Τριάδη, αλλά κυρίως ρόλο έπαιξε ότι ανέβηκαν όσοι ήδη αγωνίζονταν. Οι μάχες στον χώρο του κέντρου έβγαζαν νικητές τους γηπεδούχους και το παιχνίδι άρχισε να παίζεται προς την περιοχή του Απόλλωνα.

Φαντασία στο παιχνίδι τους δεν είχαν οι Θρακιώτες, αλλά βρήκαν τη λύση από στημένη φάση. Στο 55' από το κόρνερ του Τριάδη ο Λισγάρας έκανε το 1-0 και το ματς άλλαξε εντελώς γιατί ο Απόλλων αναγκάστηκε να βγει μπροστά και να σκοράρει, κάτι που έχει δείξει πως εκτός έδρας δυσκολεύεται πάρα πολύ να το κάνει.

Είναι χαρακτηριστικό πως σε 20 λεπτά είχε τρεις τελικές με τις δύο να είναι μακρινά σου της... απελπισίας του Κοντοέ και την τρίτη ένα άτσαλο τελείωμα του Στόουκς. Όσο έμεινε, βέβαια, το 1-0 οι «κυανόλευκοι» ήλπιζαν, αλλά όλα τελείωσαν στο 78' όταν από φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς ο Αλμπάνης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Τσόβιτς.

Ο Παράσχος, ο οποίος είχε ήδη βάλει τον Σιατραβάνη στο ματς, έριξε και τους Ανιέτε και Ντεβέσα, αλλά ήταν πολύ αργά. Η ομάδα του μέσα σε ένα λεπτό άγγιξε δύο φορές το γκολ, έπεσε πάνω στον Ζίβκοβιτς και από τη στιγμή που δεν ήρθε η μείωση του σκορ τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκουλάς (Θεσσαλίας), βοηθοί του οι Γρεβενης (Χαλκιδικής) και Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), ενώ τέταρτος ο Μάνταλος (Καβάλας).

Κίτρινες: 32' Ντουρίτσκοβιτς, 44' Καμαρά, 51' Μπαξεβανίδης, 61' Λισγάρας - 18' Στόουκς, 54' Μενδρινός

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Μεχία, Καμαρά, Μπρίτο (56' Κάστρο), Κίκε (46' Τριάδης), Ντουρίτσκοβιτς (85' Μελιόπουλος), Γέντρισεκ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές (67' Σιατραβάνης), Κύργιας, Ζησόπουλος, Στάθης, Ναδάλες, Παπάζογλου, Μενδρινός (79' Ανιέτε), Κονέ (85' Ντεβέσα), Αλμπάνης, Στόουκς.