26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2018 - 21:31

Πρόλαβε και έκανε διπλό ο Παναθηναϊκός

Καλύτερο το «τριφύλλι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε 1-0 την ΑΕΛ * «Πράσινα» σφυρίγματα από τον Στυλιαρά

Τελικά τα κατάφερε... Μπορεί να έδειχνε ικανός να τελειώσει όλη τη χρονιά χωρίς διπλό, όμως, ο Παναθηναϊκός πήρε το βράδυ της Δευτέρας (19/2) την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από 264 ημέρες κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΛ στο τελευταίο χρονικά ματς της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι «πράσινοι» δεν έκαναν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη γιατί βρήκαν τρόπο να προηγηθούν σχετικά νωρίς και γιατί απέναντί τους είχαν μία ομάδα με πολλά προβλήματα στη δημιουργία. Σε κανένα σημείο ο Ηλίας Φυντάνης δεν μπόρεσε να βρει λύσεις παρά τις αλλαγές που έκανε.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη πήγε στην 9η θέση έχοντας μειώσει στους τέσσερις την απόστασή της από την πεντάδα. Βέβαια, το πρόγραμμά της είναι ιδιαίτερα δύσκολο στη συνέχεια για να διεκδικήσει έξοδο στην Ευρώπη. Βγήκε το τρικ με τον Λουντ κοντά στον Δώνη και οι δυο τους ήταν οι καλύτεροι στο γήπεδο.

Πολλά δεν πήγαν καλά για τους Θεσσαλούς, που έκαναν ουσιαστικά μία ευκαιρία. Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι περισσότεροι μεσοεπιθετικοί τους και το αποτέλεσμα ήταν να μείνει η ΑΕΛ για έβδομη αγωνιστική χωρίς νίκη. Χωρίς το μεγάλο λάθος ο Στυλιαράς, αλλά τα σφυρίγματά του ήταν με σαφή ροπή προς τους «πράσινους», κάτι που έκανε τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται.

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο με δυσκολία έβρισε κανείς τελική. Μόλις μία είχε η ΑΕΛ και δύο ο Παναθηναϊκός, ενδεικτικό του της ποιότητας του 45λεπτου, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα χωρίς να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο από την πλευρά τους.

Οι παίκτες του Ουζουνίδη ήταν πιο δραστήριοι, εδειχναν να έχουν μεγαλύτερη φρεσκάδα και χωρίς να έχουν κάποια φάση στο 19' έκαναν το 0-1. Δώνης και Λουντ συνεργάστηκαν καλά και ο Φινλανδός άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά μετά, μάλιστα, υπήρχε μία ακόμη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Δώνη.

Σε αυτό το ματς βγήκε στο «τριφύλλι» το ότι έπαιζε χωρίς φορ γιατί ο Δώνης ήταν κινητικός και μπέρδευε τα στόπερ ανοίγοντας με αυτό τον τρόπο διαδρόμους για τους Λουντ και Χατζηγιοβάνη. Δεν υπήρχαν, όμως, τα στηρίγματα από τους υπόλοιπους και η ποιότητα ώστε για να δημιουργηθούν άλλες φάσεις.

Η ΑΕΛ από την πλευρά της δεν μπορούσε να κάνει την παραμικρή ευκαιρία. Ήταν εντελώς προβλέψιμη. Δεν βρήκε και χώρους από τη στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ με τους παίκτες της να κάνουν εύκολα λάθη συνεχώς και την εξέδρα να εκνευρίζεται και να φτάσει στο ημίχρονο να αποδοκιμάσει.

Βλέποντας την πολύ κακή εικόνα της ομάδας του ο Φυντάνης έκανε με την έναρξη του δευτέρου μέρους μία αλλαγή. Μπήκε ο Αγκάνοβιτς για να υπάρχει ένας πιο επιθετικογενής χαφ, ο οποίος μπορεί να κάνει μέτρα και με την μπάλα. Ο Κροάτης βελτίωσε κάπως τα πράγματα, αλλά δεν αρκούσε μόνο η δική του παρουσία.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για τους «βυσσινί» ήταν ότι ο Ναζλίδης δεν υπήρχε στο γήπεδο. Τον είχαν κλείσει πολύ καλά οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να μην βγαίνει σχεδόν ποτέ πρώτος στην μπάλα και έτσι αν μη βοηθάει καθόλου στη δημιουργία. Κριζμάν και Μιλοσάβλιεβιτς έκαναν επίσης λίγα πράγματα και το αποτέλεσμα ήταν να μην πιέζεται η άμυνα του Παναθηναϊκού.

Είναι χαρακτηριστικό πως παρόλο που η ΑΕΛ πήρε μέτρα, η καλύτερη στιγμή ήταν και πάλι για τους «πράσινους» στο 57' με τον Χατζηγιοβάνη ύστερα από έναν ακόμη καλό συνδυασμό των Δώνη και Λουντ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, πάντως, το «τριφύλλι» οπισθοχώρησε δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιέσουν.

Μπήκε στο ματς και ο Περόνε για να υπάρχει ένας ακόμη επιθετικός και να γεμίσει η περιοχή, αλλά η μπάλα δεν έφτανε ως εκεί. Η ΑΕΛ ήταν υπερβολικά φλύαρη και τελικά η μοναδική πραγματική ευκαιρία που έκανε ήταν στο 89' με τον Μιλοσάβλιεβιτς. Έτσι έμεινε άσφαιρη και δεν απέφυγε την ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας), βοηθοί του οι Δίπλαρης (Καρδίτσας) και Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας), ενώ τέταρτος ο Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 64' Φατιόν, 72' Περόνε, 77' Μιλοσάβλιεβιτς, 86' Γουάλας - 45' Κουλιμπαλί, 61' Τζανδάρης, 64' Κάτσε

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (67' Περόνε), Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς (62' λ. τρ. Γκόλιας), Γουάλας, Φατιόν, Λαγός (46' Αγκάνοβιτς), Μασούρας, Κρίζμαν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Bλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Ινσούα, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Κουλιμπαλί, Κάτσε (87' λ. τρ. Κολοβέτσιος), Λούντ, Τζανδάρης (90'+4 Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης (75' Στάικος), Δώνης.