26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018 - 17:40

ΜπροστΑΡΗΣ για την άνοδο

Άλλη μια νίκη για τους «κίτρινους», που επικράτησαν με 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και είναι στην κορυφή με +6 στο φινάλε του α’ γύρου της Β’ Εθνικής

Στου δρόμου τα μισά για τη Σούπερ Λίγκας σαν έτοιμος από καιρό... Ο Άρης με 45 πλέον βαθμούς είναι ο… μπροστάρης της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα, μετά από 17 αγωνιστικές στη Β’ Εθνικής, δηλαδή στο τέλος του πρώτου γύρου και μάλιστα με απόσταση ασφαλείας στο +6 από το δεύτερο ΟΦΗ και στο +8 την Παναχαϊκή…

Για να γίνουν όλα αυτά, βέβαια, το απόγευμα της Κυριακής (18/2) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη 14η νίκη τους στο πρωτάθλημα επικρατώντας εύκολα και άνετα με 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, η οποία άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο για τους «κίτρινους» οι οποίοι ήταν ανώτεροι και έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Στο 8' και στο 26' ο Γκέκας απέκρουσε τις κεφαλιές του Μπαστακού ενώ στο 25' αντέδρασε σωστά και σε αυτή του Δεληζήση.

Η τελευταία καλή στιγμή του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 30', με τον Σόουζα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ήρθε το γκολ, με τον Πορτογάλο να είναι πιο εύστοχος και να σκοράρει από κοντά με κεφάλι.

Στο 62' ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πασά από τον Καραγιάννη, με τον Πλατέλλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση στο 63' και να γράφει το 2-0 στο 63'.

Στο 75' η κεφαλιά του Μιλούνοβιτς κατέληξε άουτ ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρβος ήταν πιο εύστοχος και σουτ έγραψε το τελικό 3-0.

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Κούκουλας (Λέσβου), με βοηθούς τους Παναγιώτη Τερζόπουλος (Έβρου) και Παναγιώτη Κουβαλάκη (Δράμας).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πασάς (71' Μαραγκός), Πλατέλλας (67' Μιλούνοβιτς), Χαντί, Μπαστακός (61' Ντούνης)

ΑΣΑ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Μπούσδρας, Καρίκι, Σουντουρά (68' Βατουσιάδης), Σταματάκης, Χαντζάρας, Κονέ (84' Παπαευθυμίου), Λεφίδης (55' Πλαβούκος).