19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018 - 17:03

Κάσες, ο άσος στο μανίκι του Κωστένογλου

Ο Ισπανός μπήκε αλλαγή στο 54’ και με δύο γκολ σε δύο λεπτά, οδήγησε τη Δόξα Δράμας στη νίκη επί του Πανσερραϊκού.

Το όνομα του: Χοσέ Μαρία Κάσες. Ο Ισπανός μέσος, στο 54ο λεπτό πέρασε αλλαγή στο παιχνίδι στη θέση του Μαρκόπουλου.

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα άνοιξε το σκορ για τη Δόξα Δράμας κόντρα στον Πανσερραϊκό. Στη δεύτερη, μετά από ένα λεπτό, σημείωσε το 2-0 και βοήθησε τους «μαυραετούς» του Νίκου Κωστένογλου να ανοίξουν τα φτερά τους και να επιστρέψουν στις επιτυχίες (3-1), στο τοπικό ντέρμπι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (18/2), για την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Για τον Πανσερραϊκό ο Ρούτσης μείωσε στο 78’ και ο Κουσκουνάς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Δόξα που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από την ήττα από τη Σπάρτη και σε γενικές γραμμές έφτασε δίκαια στους τρεις βαθμούς με βάση την εικόνα του αγώνα.

Παράλληλα, η ομάδα της Δράμας πανηγύρισε τρίποντο εντός έδρας έπειτα από τρεις μήνες. Τελευταία φορά που είχε νικήσει στο γήπεδο της ήταν στις 26/11, τον Εργοτέλη με 4-0. Από τότε είχε τρεις ισοπαλίες, μία ήττα και τη νίκη επί του Αχαρναϊκού, στα χαρτιά όμως.

Ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του, συμπλήρωσε 10 αγώνες χωρίς νίκη και εξακολουθεί να αντιμετωπίζει τον κίνδυνο του υποβιβασμού αφού βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα με δύο γκολ σε διάστημα λίγων λεπτών. Πριν από μία εβδομάδα είχε χάσει από τον Άρη με 3-1 με  γκολ στο 89’ και το 90’. Το μεσημέρι της Κυριακής (18/2) το σκηνικό ήταν σχεδόν το ίδιο, ήττα με 3-1 με δύο γκολ σε δύο λεπτά, στο 55΄και το 56’!

Της έλειπε μόνο το γκολ

Το α’ ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Δόξα Δράμας από την οποία έλειπε μόνο το γκολ.

Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου είχαν τον έλεγχο, τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν απέναντι σε έναν Πανσερραϊκό που με κακή κυκλοφορία της μπάλας, επισκέφτηκε την αντίπαλη εστία μόνο στο 44’ με το σουτ του Ενομό που πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες στο 15’ με τον Κουσκουνά που έπειτα από στραβοκλωτσιά του Ναζίμ, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ, στο 20’ με το σουτ του Σιώπη από καλή θέση που μπλόκαρε εύκολα ο Πολίτης και στο 37’ στην πιο επικίνδυνη φάση στην αντίπαλη εστία. Ο Ριζογιάννης σέντραρε από δεξιά, ο Όστοϊτς στο δεύτερο δοκάρι γύρισε την μπάλα, αλλά ο Μαρκόπουλος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, την έστειλε λίγο άουτ.

Ο Κάσες έδωσε τη λύση

Η είσοδος του Κάσες στο 54’ έλυσε το επιθετικό πρόβλημα που είχε η Δόξα.

Στο 55’ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και στη δεύτερη, ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από σέντρα του Κουσκουνά από δεξιά, με σουτ στο δεύτερο δοκάρι, σημείωσε το 2-0.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τη δική του αλλαγή, που λίγο έλλειψε να γίνει «χρυσή». Ο Ρούτσης στο 67’ πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Κρητικού και στο 78’ με σουτ μείωσε για τους φιλοξενούμενους που στη συνέχεια τα έπαιξαν όλα για όλα και με σουτ του Ρούσου στην εκπνοή του αγώνα είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Η μπάλα όμως, κατέληξε στα...  περιστέρια και όχι στην εστία της Δόξας Δράμας.

Το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις από τον Κουσκουνά ήταν το κερασάκι στην τούρτα για τη Δόξα που έφτασε τους 27 βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σωτηριάδης (Λασιθίου), βοηθοί οι: Πάγκαλος (Λασιθίου), Δεμερτζής (Πέλλας) και τέταρτος: Φωτιάς (Πέλλας).

Κίτρινες κάρτες: 45+1': Όστοιτς, 49' Μαρκόπουλος, 65’ Βαλλιάνος, 86’ Ντατίδης  - 45+1' Ριζογιάννης.

ΔΟΞΑ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Βαλλιάνος, Σιώπης, Γκότοβος, Όστοϊτς, Μαρκόπουλος (54’ Κάσες), Ματσούκας (73’ Ντατίδης),  Ριζογιάννης Βιτλής, Καπνίδης (54’ Γεωργιάδης), Κουσκουνάς.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Ορφανίδης, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Χατζητερζόγλου, Κρητικός (67’ Ρούτσης),  Ενομό, Ρούσσος, Ναζίμ (61’ Πόζογλου), Τσιμίκας, Γκούρτσας (38' Ποζατζίδης).