26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 20:06

Νίκη και στο +3 ο Εθνικός

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 2-0 του Ιάλυσου και εκμεταλλεύθηκαν την γκέλα της Προοδευτικής

Τα χαμόγελα ξαναγύρισαν στις τάξεις του Εθνικού, ο οποίος νίκησε με 2-0 την Ιάλυσο το Σάββατο (17/2) και με 32 βαθμούς είναι πλέον στο +3 από την Προοδευτική, που έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Ασπρόπυργο.

Στο ματς για τη 16η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής, λοιπόν, οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο «Ελ Πάσο» μόλις στο 5' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μισέλ, παράβαση που δόθηκε σε ανατροπή του Δωματά από τον Παφιάκη.

Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Βλάχο στο 21' και το 42', με τον Σικαλιά να επεμβαίνει σωτήρια και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 56' ακυρώθηκε γκολ του Αρχοντούλη ως οφσάιντ και υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους Ροδίτες, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα το 2-0, όταν ο Ρομάνο τροφοδότησε τον Γκέσιο, το σουτ του οποίου απέκρουσε αρχικά ο Ανδρούτσος, αλλά ο φορ των «κυανόλευκων» σε κενή εστία στην επαναφορά έγραψε το τελικό σκορ.

Στο 76' ο Δωματάς σημάδεψε το δοκάρι με ψαλιδάκι και χάθηκε η ευκαιρία για το 3-0, ενώ ο Ιάλυσος τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τσούπρου στο 82ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στους 32 βαθμούς ο Εθνικός, στους 24 οι «τοξοβόλοι» και στην 4η θέση.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Νίκος Νεντίδης): Σικαλιάς, Στασινός Γερόλυμος, Ρουσσης, Κρητικός, Μισέλ (53' Κατίδης), Δωματάς (85' Μάναλης), Κωνσταντίνου, Γκέσιος (78' Κατσικοκέρης), Ρομάνο (73' Σωπασης), Παυλάκης.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Θανάσης Τερζής): Ανδρούτσος, Σταυλάς, Τσούπρος, Αρχοντούλης, Ρεκλείτης (80' Σταθάκης), Παφιάκης (56' Μανθάνο), Φαβάλι, Κόλα, Δελαπόρτας, Δήμας, Βλάχος (63' Μπεγκλετζής).