26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 17:24

Την… πάτησε ο Ηρακλής

Ο «Γηραιός» ηττήθηκε με 1-0 από τον Μακεδονικό και έχασε την πρωτιά

Στη Νέα Ευκαρπία σταμάτησε το Σάββατο (17/2) το νικηφόρο σερί έξι αγώνων του Ηρακλή, στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Ο «Γηραιός» ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από τον Μακεδονικό και σε συνδυασμό με το διπλό του Άρη Παλαιοχωρίου στην έδρα του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων Ημαθίας έπεσε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, έχασαν ευκαιρίες ωστόσο πλήρωσαν μια αδράνεια στην άμυνά τους.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν με κάποια σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το γκολ ήρθε από πλευρά γηπεδούχων στο 33’.

Ο Διαμαντίδης έκανε τη σέντρα, ο Μούσα έπιασε την κεφαλιά και ο Αντωνιάδης με νέα κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ηρακλής σκόραρε με τον Ρόβα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους. Είχαν δοκάρι σε σέντρα του Σμεντ στο 67’ αλλά και μια κλασική ευκαιρία με τον Μεντί στο 73’ ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας του Σάκη Αναστασιάδη μέσα στο 2018.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γιώργος Αβραμίδης): Γουμάγιας, Τουμανίδης, Τσουκάνης, Αντωνιάδης, Τσιαμπάζης, Ζαφειρίδης, Λύρας, Γαρύφαλος, Μούσα, Διαμαντίδης, Παπαποστόλου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Αναστασιάδης): Βοσνιάδης, Ρεβυθόπουλος, Καραντασιάδης, Γιαννίτσης, Κυριακίδης, Αθανασίου Α., Κωστούλας, Παπαδόπουλος, Πτηνόπουλος, Παναγιωτούδης, Ρόβας.