27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 17:06

Ήττα - σοκ για την Παναχαϊκή!

Ο Αιγινιακός... άλωσε την Αγυιά με 1-0, «γκρεμίζοντας» τους Πατρινούς από τις θέσεις της ανόδου * Σκόρερ ο Σοφιάνης

Κάτι δεν πάει καλά στην Πάτρα... Η Παναχαϊκή «ρέφαρε» τις ισοπαλίες με Σπάρτη και Πανσερραϊκό χάρη στο σημαντικό «διπλό» της προηγούμενης αγωνιστικής μέσα στην Καρδίτσα, αλλά το Σάββατο (17/2) για τη 17η αγωνιστική ήρθε η ψυχρολουσία.

Ο Αιγινιακός ανάγκασε τους Αχαιούς στην πρώτη τους ήττα στην Αγυιά, πανηγυρίζοντας μια πολύτιμη για τη δική του «μάχη» νίκη με 1-0.

Οι γηπεδούχοι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, δυσκολεύτηκαν να βρουν διαδρόμους και λύσεις, με τον Σοφιάνη να «παγώνει» την Αγυιά.

Η ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη πήρε αυτό που ήθελε και φωνάζει και για μία φάση που προηγήθηκε, θεωρώντας ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή σε εκτέλεση κόρνερ από τον Γκατσολάρι. Οι φιλοξενούμενοι ανταποκρίθηκαν σωστά στην πίεση, ειδικά προς το φινάλε του ματς, με τον Τόλιο να είναι επίσης καθοριστικός, κρατώντας με τις επεμβάσεις του απαραβίαστη την εστία του.

Οι δύο ομάδες έδειξαν από το ξεκίνημα θέληση να βγουν μπροστά, με την Παναχαϊκή να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και τις στημένες φάσεις, κυρίως από κόρνερ, αλλά τον Αιγινιακό να είναι πιο επικίνδυνος.

Και αυτό αποδείχθηκε στο 24ο λεπτό, όταν ο Σοφιάνης νίκησε τους αντίπαλους αμυντικούς στον αέρα και στη συνέχεια τον Σούλη για το 1-0 που... σόκαρε την Αγυιά.

Μετά το γκολ, οι Αχαιοί ανέβασαν ρυθμούς και πίεσαν, με αποκορύφωμα την ευκαιρία του Σωτηράκου, αλλά ο Τόλιος φώναξε παρών όπου χρειάστηκε, κρατώντας το 1-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε με... υπαιτιότητα και του Αιγινιακού που πήγε το ματς εκεί που ήθελε.Οι φιλοξενούμενοι ροκάνιζαν τον χρόνο, με τους παίκτες τους να βρίσκονται... συχνά πυκνά στο έδαφος, με τον Οφρυδόπουλο να αναζητά λύσεις από τον πάγκο, ολοκληρώνοντας τις αλλαγές του στο 68ο λεπτό, αλλά η Παναχαϊκή είχε την κυριαρχία, αλλά όχι την ουσία.

Η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε κατακόρυφα, ειδικά στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Τόλιος ήταν αποφασισμένος να μην δεχθεί γκολ και το κατάφερε, με τον Αιγινιακό να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο «διπλό», υποχρεώνοντας ταυτόχρονα την Παναχαϊκή στη δεύτερη συνεχόμενη γκέλα στην έδρα τους.

Διαιτητής ήταν ο Άγγελος Αδαμόπουλος (Ζακύνθου), με βοηθούς τους Ιωάννη Καραλή (Ηλείας) και Κωνσταντίνο Ψαρρη (Ζακύνθου), ενώ τέταρτος ήταν ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).

Κίτρινες: 30' Γκίνο, 63' Μακρυδημήτρης - 34' Σοφιάνης, 65' Αντωνιάδης, 76' Μπιλάλι, 83' Τοπαλίδης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Φωτάκης (59' Μουστακόπουλος), Πολυχρόνης (68' Βασιλείου), Ελευθεριάδης, Μασούρας (29' Στεργίδης), Γκίνο, Μωραΐτης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Πολύζος, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι (59' Ανδρικόπουλος), Σοφιάνης (75' Μπιλάλι), Πέριτς (80' Ζούρκος), Παπαδόπουλος.