20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 17:10

ΟΦΗ για Σούπερ Λίγκα

Η ομάδα του Ηρακλείου νίκησε με 3-0 τη Σπάρτη και σε συνδυασμό με την ήττα της Παναχαϊκής, πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας * Άλλη μία τριάρα για τους Κρητικούς * Δοκάρι ο Κουτσιανικούλης

Με δύο γκολ του Μάνου και ένα του Μαχαίρα ο ΟΦΗ υποχρέωσε τη Σπάρτη, στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, με 3-0, στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου (17/2), στο δημοτικό στάδιο Σπάρτης.

Η ομάδα του Ηρακλείου εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας ήττα της Παναχαϊκής από τον Αιγινιακό, έφτασε τους 39 βαθμούς, άφησε τους Πατρινούς στους 37 και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στη Σούπερ Λίγκα, στο φινάλε του α’ γύρου, στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Οι κρητικοί ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια σημείωσαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, όλες με το ίδιο σκορ, 3-0. Είχαν προηγηθεί οι τριάρες επί της Α.Ε. Καραϊσκάκης και της Βέροιας και το τρίποντο στα χαρτιά με τον Αχαρναϊκό.

Η Σπάρτη, με τον υπηρεσιακό Γιώργο Πολυμενέα στον πάγκο, γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και δέχθηκε τρία τέρματα στο γήπεδο της ενώ στα προηγούμενα οχτώ παιχνίδια είχε συνολικά μόλις ένα γκολ παθητικό.

Από τον... πάγκο, σκόρερ ο Μαχαίρας

Στο α’ ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την ομάδα της Σπάρτης, δεν την άφησαν να επισκεφτεί με αξιώσεις την εστία του Στρέζου και την υποχρέωσαν σε λάθη κυρίως στη μεσαία γραμμή. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 45’ λεπτά είχαν μόνο το σουτ του Τριανταφυλάκου στο 30’ και την κεφαλιά του Ράνου, έξι λεπτά αργότερα, φάσεις που δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα της ομάδας του Ηρακλείου.

Οι κρητικοί μόλις στο 3’ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία αλλά το σουτ του Βουό πέρασε άουτ. Στο 7’ με σουτ του Ποτουρίδη έφτασαν κοντά στο γκολ (απέκρουσε ο Γιακουμής) ενώ στο 19’ με το εκπληκτικό σουτ του Μαχαίρα άνοιξαν το σκορ. Ο άσος του ΟΦΗ μπήκε στην ενδεκάδα την τελευταία στιγμή στη θέση του Νάστου που έφυγε εσπευσμένα από το γήπεδο αφού η γυναίκα του γέννησε. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ.

«Μίλησε» ο Μάνος

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Για τον ΟΦΗ «μίλησε» ο Δημήτρης Μάνος, πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, με τα δύο γκολ που πέτυχε στο 68ο και το 82ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν όπως το δοκάρι του Κουτσιανικούλη στο 60’ και το σουτ του Μονιάκη που κατέληξε άουτ, ένα λεπτό αργότερα.

Η Σπάρτη προσπάθησε να φτάσει στο γκολ αλλά επισκέφτηκε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία μόλις δύο φορές. Στο 65’ με τον Τριανταφυλάκο, το φάουλ του όμως, δεν βρήκε στόχο και ένα λεπτό αργότερα με το σουτ του Σουλιώτη, που κατέληξε λίγο άουτ.

Η δεύτερη ήταν η καλύτερη ευκαιρία για τη Σπάρτη που όμως, δεν έγινε γκολ και πλήρωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μάνος έπειτα από συνδυασμό με τον Κουτσιανικούλη σημείωσε το 2-0 για τον ΟΦΗ και ουσιαστικά το παιχνίδι κάπου εκεί τελείωσε. Το 3-0 στο 82’ πάλι από τον Μάνο, έπειτα από σέντρα του Ντίνα, ήταν το κερασάκι στην τούρτα της νίκης των Κρητικών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντωνίου (Αθηνών) με βοηθούς τους Κωνσταντόπουλο (Κορινθίας), Γκοτσόπουλο (Αχαϊας) και τέταρτο τον Μπακογιάννη (Αθηνών).

Κίτρινες: 17’ Τσιμότζι, 90’ Μπέλης - 15’ Μαχαίρας, 21’ Κομεσίδης, 70’ Μάνος.

ΣΠΑΡΤΗ (Γιώργος Πολυμενέας): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τσιμότζι (59’ Μπέλης), Παναγιώτου (80’ Φουρτάδο), Τριανταφυλάκος, Ράνος, Γουόρντεν, Γραικός (54’ Μουζακίτης).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Μονιάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (49’ Βαφέας), Μαχαίρας, Παπαστεριανός, Μάνος, Κουτσιανικούλης (83’ Κοέλιο), Πουρτουλίδης (72’ Ντίνας), Βουό.