29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 17:01

Κατάρρευση Απόλλωνα στην Κέρκυρα

Οι Φαίακες πέρασαν από πάνω στη βαθμολογία κερδίζοντας με 2-0 * Χάθηκαν μετά το πρώτο γκολ οι «κυανόλευκοι» * Μεγάλο ματς ο Ρόλε

Δικός της ο... τελικός! Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση η Κέρκυρα κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης το απόγευμα του Σαββάτου (17/2) για την 22η αγωνιστική και τον προσπέρασε έτσι στη βαθμολογία.

Οι Φαίακες γνώριζαν πως δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα σε αυτό το ματς, ήταν σοβαροί και διαβασμένοι και κατάφεραν με αυτό τον τρόπο να πανηγυρίσουν την πιο σημαντική φετινή τους νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Πολύ κακός από τη στιγμή που δέχτηκε το πρώτο γκολ ο Απόλλων, δεν είχε την παραμικρή αντίδραση και τις απαιτούμενες βοήθειες από τον πάγκο. Ξανά κακές επιλογές στην ενδεκάδα από τον Γιώργο Παράσχο, που εκτέθηκε με την εμμονή του να χρησιμοποιεί τον Ναδάλες εξτρέμ και τον Ντεβέσα στην ενδεκάδα. Αντιλαμβάνεται, μάλιστα, κανείς πως δεν πρέπει να αισθάνεται πολύ άνετα μετά από αυτή την ήττα, που θα προκαλέσει τριγμούς στη Ριζούπολη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Ρόλε, ενώ αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Επστάιν. Θετικοί για τους γηπεδούχους και οι Αντέτζο και Γιαννακόπουλος, ενώ κάκιστος ο Λέκοβιτς. Διασώθηκε ο Αλμπάνης από τους φιλοξενούμενους, πολύ κακός πλην του Ντεβέσα και ο Τσουκαλάς. Ντεμπούτο για τον Στόους που δεν φάνηκε καθόλου.

Καλύτερα μπήκε στα πρώτα λεπτά η Κέρκυρα έχοντας τη διάθεση να βγει μπροστά. Προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, κέρδισε δύο κόρνερ, αλλά άφηνε χώρους στα μετόπισθεν και αυτό επιχείρησε να εκμεταλλευτεί ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος έφτασε πιο κοντά στο γκολ.

Στο 15' προειδοποίησε με τον Τσουκαλά, ο οποίος έκανε κακή τελική επιλογή, ενώ στο 28' από την ίδια περίπου θέση ο Αλμπάνης βρέθηκε μόνος του με τον Γιαννακόπουλο, αλλά δεν τον νίκησε. Κοινός παρονομαστής και στις δύο φάσεις ότι παρατηρήθηκε μεγάλο κενό στο αριστερό άκρο των γηπεδούχων.

Από την πλευρά της η Κέρκυρα απειλούσε μόνο με κάποια σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα δεν έφτανε στον Τουράμ, ενώ στο 33' ο Βραζιλιάνος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα. Αυτό άλλαξε το πλάνο των Φαιάκων. Έως τότε έπαιζαν με βαθιές μπαλιές για να τον σημαδεύουν, ενώ με την είσοδο του Παμλίδη η μπάλα έπρεπε να είναι κάτω.

Το ματς φαινόταν να πηγαίνει στα μέτρα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», αλλά όλα άλλαξαν στο 40'. Ο Ρόλε με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 με την μπάλα να χτυπά και στην πλάτη του Τσόβιτς και τελικά να χρεώνεται ως αυτογκόλ. Ο πάγκος της Κέρκυρας ξέσπασε και αυτό ήταν ενδεικτικό της έντασης που γενικότερα υπήρχε όσο περνούσαν τα λεπτά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κέρκυρα να είναι καλύτερη και να απειλεί από τα πρώτα λεπτά Ο Ρόλε ήταν πολύ κινητικός, έπαιρνε φάσεις πάνω του και ο Απόλλων δεν είχε αντίδραση με τους χαφ του να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον Αργεντινό και να μην τον περιορίζουν όσο θα έπρεπε.

Οι γηπεδούχοι είχαν γρήγορους παίκτες μπροστά, ο Απόλλων έπαιζε με αρκετά αργό κεντρικό αμυντικό δίδυμο και αυτό φάνηκε στην πορεία, όταν αναγκάστηκε να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Στο 58' ήρθε η προειδοποίηση από τον Παμλίδη και δέκα λεπτά μετά έγινε το 2-0 από τον Επστάιν από πάσα του Ρόλε.

Κάπου εκεί φάνηκε να κλειδώνει το ματς για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια ο Ματζουράκης το διαχειρίστηκε καλά. Έριξε τον Αρτυματά για να έχει έναν ακόμη χαφ και αργότερα τον Μυτίδη προκειμένου να δώσει ύψος στην ομάδα του και να μην αντιμετωπίσει προβλήματα στις στημένες φάσεις.

Ο Παράσχος είχε κάνει από νωρίς δύο αλλαγές με τους Ανιέτε και Κονέ, έβαλε και τον Καστιγέχος και κανείς τους δεν μπόρεσε να βελτιώσει την εικόνα του Απόλλωνα. Οι «κυανόλευκοι» ήταν υπερβολικά προβλέψιμοι κάθε φορά που έπαιρναν την μπάλα με αποτέλεσμα να μη σκοράρουν και να γνωρίσουν την ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κομίνης (Θεσπρωτίας), βοηθοί του οι Αλεξέας (Μεσσηνίας) και Μπαλτάς (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ο Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: 32' Σιόντης, 50' Λέκοβιτς, 57' Σπίνουλας - 64' Μπαρτολίνι

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σιόντης, Μπαλάφας, Ρόλε (82' Μυτίδης), Γεωργίου, Επστάιν (70' Αρτυματάς), Τουράμ (33' λ. τρ. Παμλίδης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Μπαρτολίνι (71' Καστιγέχος), Ζησόπουλος, Κοντοές, Τσουκαλάς, Παπάζογλου, Ντεβέσα (59' Ανιέτε), Ναδάλες (59' Κονέ) Αλμπάνης, Στόουκς.